понеделник, 20 април 2026

България отбелязва 150 години от Априлското въстание

  20.04.2026 10:48  



С поредица от събития в София и страната ще бъде отбелязана 150-годишнината от Априлско въстание на 20 април – дата, която поставя началото на едно от най-значимите събития в българската история.

Централното събитие в столицата ще бъде тържественият концерт в Национален дворец на културата от 19:00 ч., организиран от Министерството на културата. На сцената ще излязат Симфоничен оркестър на Българското национално радио с диригент Константин Илиевски и Смесен хор на БНР с диригент Любомира Александрова. Солисти ще бъдат Красимира Стоянова и Светлин Русев, със специалното участие на Марио Ангелов. В програмата са включени произведения на Добри Христов, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев, Любомир Пипков и Марин Големинов.

По-рано през деня, от 11:00 ч. във Военна академия „Георги Стойков Раковски“ ще започне тържествена научна сесия, посветена на годишнината, с участие на учени от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Българска академия на науките и други институции. Форумът ще продължи от 13:00 ч. в Ректората на университета с научни дискусии за историческото значение на въстанието.

От 17:00 ч. в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде открита съвместна фотодокументална изложба с Държавна агенция „Архиви“, представяща архивни свидетелства за подготовката, хода и последиците от въстанието. В  откриването на изложбата ще участва държавният глава Илияна Йотова. 

През целия ден Столична община организира редица инициативи за ученици и граждани. В Борисова градина 500 ученици ще се включат в образователната игра „По стъпките на героите“, посветена на революционните дейци. Открит урок за Райна Княгиня ще се проведе в едноименния музей, а вечерта от 18:00 ч. в Театър „Възраждане“ ще бъде представен моноспектакъл, посветен на нейната личност.

Културната програма включва и изложбата „Световният отзвук от Априлското въстание 1876“ в градина „Кристал“, както и прожекции на документалния филм за Тодор Каблешков в пространството на Ларгото. С вход свободен ще работят Регионален исторически музей – София, Софийска градска художествена галерия и детският център Музейко.

От същата дата Българска народна банка пуска в обращение и сребърна възпоменателна монета „150 години от Априлското въстание“.

Събитията на 20 април превръщат годишнината не само в акт на почит, но и в жива връзка между историческата памет и съвременното общество чрез култура, образование и наука.


Столична община се оплака от предизборна пропаганда при откриване на училища и градини
Новини
Столична община се оплака от предизборна пропаганда при откриване на училища и градини

17.04.2026 19:42

Новини
Откриха нова детска градина за близо 100 деца в столичен квартал

16.04.2026 15:33

Новини
Криминално проявени тийнейджъри пребиха и ограбиха мъж в София

16.04.2026 14:57

Новини
Тийнейджъри вилняха в автобус в София, хвърляха бутилки и пребиха мъж

15.04.2026 14:21

Новини
С 2 изцяло нови автобусни линии СО свързва в.з. Косанин дол и ж.к. Лозен парк с метрото

15.04.2026 13:08

Новини
Столична община стартира програма Учим се заедно - 2026

15.04.2026 11:42

 
 
 
 
 
20.04.2026 11:28
Над 80% от гласуващите в чужбина са се регистрирали в последния момент
 
 
 
 
 
20.04.2026 11:26
Гepмaния зaпoчвa пpивaтизaция нa ĸoнфиcĸyвaнoтo пoдpaздeлeниe нa "Гaзпpoм"
 
 
 
 
 
20.04.2026 11:20
Преди да мисли за правителство, Радев трябва да смени състава на ЦИК
 
 
 
 
 
20.04.2026 11:15
Петър Витанов: Радев няма антиевропейски позиции
 
 
 
 
 
20.04.2026 11:09
Израелски войник разби статуя на Исус Христос с чук
 
 
 
 
 
20.04.2026 11:03
Какво следва и готова ли е „Прогресивна България“ за самостоятелно управление