вторник, 7 юли 2026

Силяновска: Не е добре да преговаряш за историята, културата и езика в XXI век

  17.04.2026 14:05  


Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова говори за пътя на страната й към членство в ЕС на една от първите дискусии на Дипломатическия форум в Анталия, който се открива днес.

Без да споменава конкретно България, Силяновска-Давкова говори за критериите от Копенхаген и упражняваното право на вето от някои страни членки, предаде кореспондентът на БТА Айше Сали.

„Както знаете, съществуват т. нар. Критерии от Копенхаген. Да, те са утвърдени през 1993 г. и много ги уважавам, защото започват с теми, произлизащи от войната, и завършват с демокрацията, разделението на властите, с човешките права и свободи, включвайки правата на малцинствата. Но ако членовете на Европейския съюз прилагат някои нови стандарти и критерии, като представете си да реагират с вето към страни кандидати, ако те не са готови да направят компромис с историята, културата, и дори с езика? В XXI век да преговаряш за историята, културата и езика не е добре“, заяви Гордана Силяновска-Давкова.

Тя подчерта, че основните документи на Европейския съюз, както и тези на ООН, гарантират правото на самоопределение на всяка нация, правото ѝ на своя собствена история и култура. 

„Как да преговаряш за това? Това трябва да бъде изключено. Ние трябва да изградим институции, базирани на правила. Институции, в които хората с достойнство и почтеност решават толкова важни проблеми“, заяви президентът на Република Северна Македония.

Тя подчерта, че членството на страната ѝ в Европейския съюз е и въпрос, свързан със сигурността, и се противопостави на разделянето на Балканите на Източни и Западни. По време на дискусията тя определи авторитаризма, дезинформацията и увеличаващите се разходи за оръжия като едни от най-тревожните тенденции в света. 


Нейнски: Радев се опита да сключи сделка със САЩ за US самолетите
Коментари
Нейнски: Радев се опита да сключи сделка със САЩ за US самолетите

30.06.2026 10:58

Свят
Външният министър на Северна Македония иска извинение от България

24.06.2026 17:07

Откриха мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
Новини
Откриха мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика

23.06.2026 15:20

Развлечения
Разкриха древно съоръжение, което пренаписва историята на Стоунхендж

19.06.2026 15:31

Мицкоски поиска от ЕС гаранции срещу нови двустранни условия за Скопие
Свят
Мицкоски поиска от ЕС гаранции срещу нови двустранни условия за Скопие

18.06.2026 13:47

Радев за новите санкции срещу Русия: Времето на кръстоносните походи приключи
Политика
Радев за новите санкции срещу Русия: Времето на кръстоносните походи приключи

18.06.2026 13:41

 
 
 
 
 
06.07.2026 20:35
„Булгаргаз“ и „Боташ“ замразиха договора между двете компании за 15 месеца
 
 
 
 
 
06.07.2026 19:11
Израел обяви „революция“ в разширяването на селищата на Западния бряг
 
 
 
 
 
06.07.2026 18:14
Арх.Пламен Пл.Мирянов: От "Шествие за семейството" искаме от държавата справяне с демографската криза
 
 
 
 
 
06.07.2026 18:11
Асен Василев: През 2026 г. всеки ще плати 65 евро повече за здраве, а ще получи същото като през миналата
 
 
 
 
 
06.07.2026 18:10
Общото събрание на ВАС избра съдия Мариана Шотева за член на КПК
 
 
 
 
 
06.07.2026 18:09
Извънредно миене на пътищата в "Люлин" след пожара в базата за отпадъци