сряда, 27 май 2026

Христанов: Осигурихме близо 700 хил. евро за допълнителни възнаграждения на служителите на Изпълнителна агенция Борба с градушките

  17.04.2026 13:08  

  МЗХ

Успяхме да осигурим допълнителен ресурс от близо 700 хил. евро за допълнителни възнаграждения на служителите от Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ). Средствата се очаква да бъдат одобрени с решение на  Министерски съвет. Това съобщи министърът на земеделието и храните Иван Христанов, при посещението си на Регионалната дирекция „Борба с градушките“ в с. Старо село, област Сливен. По думите му това е ясен знак, че техният труд се оценява.

Той припомни, че още през 2022 г. е реализирано значително увеличение на заплатите в Агенцията, като усилията за подобряване на условията на труд продължават. „Това е една от най-подценяваните агенции, въпреки че защитава десетки милиони декари земеделска земя и ежегодно предзпазва продукция за милиони евро“, посочи министър Христанов. Той каза, че през изминалата година благодарение на системата за противоградова защита са опазени земеделски култури на стойност над 40 млн. лева. „Климатът става все по-неустойчив, а честотата на екстремните явления нараства. Това прави дейността на Агенцията още по-ключова“, отбеляза той.

Министър Христанов подчерта още, че системата се надгражда, за да отговори на нарастващите климатични предизвикателства. „В момента изграждаме нови 21 ракетни площадки, с цел увеличаване обхвата на защитата в страната“, информира земеделският министър. Той уточни, че способите, по които се осъществява противоградовата защита в България са два - ракетен и самолетен, което позволява по-ефективно въздействие и ограничаване на неблагоприятните метеорологични явления. „Нашата амбиция е Агенцията да се превърне в модерна структура за метеорологични въздействия, включително с възможности за изкуствено предизвикване на валежи и със собствен авиационен капацитет. Институцията трябва да заеме водещо място не само в България, но и в Европа“, заяви министър Христанов. Той увери, че страната е технически напълно подготвена за сезона, като към момента са налични около 16 хил. ракети и има готовност за осигуряване на допълнителни количества, при необходимост.

В рамките на събитието присъстващите се запознаха с дейността на Изпълнителната агенция за борба с градушките, технологиите за противоградовата защита, както и се представи организацията на работа в командния пункт. На участниците беше демонстрирана компютърната, радарната и противоградовата техника като бе направена и демонстрация на симулирано активно въздействие.


Новини
Близо 13 000 фалшиви тонер касети задържаха митническите служители на МП Лесово

26.05.2026 11:10

Политика
Министърът на правосъдието поиска смяна на шефа на Агенцията по вписванията

20.05.2026 18:52

Новини
Близо 14 000 маркови стоки задържаха митническите служители на МП Капитан Андреево

15.05.2026 12:57

Новини
Градушки удариха страната, късове с размери на яйце в Трявна

12.05.2026 17:38

Новини
Абровски прие поста министър на земеделието и храните

08.05.2026 17:25

Новини
Христанов разкри нови тежки съмнения за злоупотреби с публичен ресурс - осем сигнала са изпратени до Прокуратурата само през последните дни

07.05.2026 16:51

 
 
 
 
 
27.05.2026 17:43
Радев за подкрепата за Украйна: Първо ще мислим за сигурността и стандарта на българите
 
 
 
 
 
27.05.2026 17:41
Стартира дарителска кампания в подкрепа на пострадалите от наводненията в Севлиево
 
 
 
 
 
27.05.2026 17:35
Йотова: Оставката на Сарафов е само началото
 
 
 
 
 
27.05.2026 17:33
Бащата на загиналото в Благоевград момиче: Убийците са навън, мъртви деца и живи дилъри, срам имате ли?
 
 
 
 
 
27.05.2026 17:30
Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard
 
 
 
 
 
27.05.2026 17:28
ГЕРБ предлага забрана на социалните мрежи за деца до 16 години