понеделник, 8 юни 2026

МЗ и МОН обединяват усилия за въвеждане на здравно образование в училищата

  08.04.2026 14:15  


Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката предприемат съвместни действия за утвърждаване на Концептуална рамка за дейностите по промоция, превенция и профилактика в училищното образование.

Документът поставя основата за системно въвеждане на здравното образование в различните етапи на обучение – от начален до гимназиален. Основен акцент е поставен върху изграждането на знания и умения за здравословен начин на живот сред учениците.

Рамката обхваща важни теми като лична хигиена, хранене, физическа активност, психично здраве, превенция на зависимости, сексуално и репродуктивно здраве, както и оказване на първа помощ.

Предвидено е съдържанието да бъде съобразено с възрастта на учениците и да се надгражда последователно във всеки образователен етап.

Проектът е разработен от междуведомствена работна група с участието на експерти от Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта и Националния център по обществено здраве и анализи.

Концептуалната рамка беше публикувана за обществено обсъждане, като в процеса бяха получени становища от професионални, пациентски и граждански организации.

Част от предложенията са отразени с цел доразвиване на съдържанието.

Предстои утвърждаването на рамката със съвместна заповед на двамата министри, след което тя ще бъде публикувана и въведена поетапно в образователната система.

С прилагането на тази рамка се създават условия за устойчив модел на здравно образование, който подкрепя изграждането на здравословни навици, превенция на рисковите фактори и осъзнатост за личната отговорност към собственото ни здраве още от ранна възраст.


Вълчев: Нулирането на сметките на държавните училища е прибързана мярка
Политика
Вълчев: Нулирането на сметките на държавните училища е прибързана мярка

08.06.2026 16:56

Новини
Голяма част от учителите излизат на протест заради Бюджет 2026

08.06.2026 11:25

Новини
Вълчев обсъди с ректорите развитието на висшето образование

04.06.2026 19:58

Бизнес
Българският INSAIT пуска първия украински чат с ИИ за близо 40 млн. потребител

04.06.2026 18:29

Коментари
Предложение: НВО след четвърти и десети клас да бъде премахнато

04.06.2026 12:31

Новини
Близо 55 000 четвъртокласници се явяват утре на НВО по БЕЛ

02.06.2026 16:15

 
 
 
 
 
08.06.2026 17:56
15-годишно момче без книжка загина зад волана при тежка катастрофа край Ловеч
 
 
 
 
 
08.06.2026 17:29
Шишков обеща до 10 дни да пуснат движението при тунел „Железница“
 
 
 
 
 
08.06.2026 17:20
МВР министърът: Кандев ме изненада, мъжете трябва да говорят в очите и високо, не да четем постове във фейсбук
 
 
 
 
 
08.06.2026 17:16
Георги Кандев пусна емоционално видео: Сигурен съм, че някъде отгоре баща ми се гордее с мен
 
 
 
 
 
08.06.2026 17:05
Асен Василев: Или не са готови, или не могат
 
 
 
 
 
08.06.2026 17:04
ГЕРБ пита имало ли е политическа намеса в работата Кандев и от къде е идвала тя