събота, 27 юни 2026

МЗ и Столична община обединяват усилия за по-добър достъп до качествени здравни услуги

  07.04.2026 16:58  
МЗ и Столична община обединяват усилия за по-добър достъп до качествени здравни услуги

Министерството на здравеопазването и Столична община подписаха Меморандум за сътрудничество, с който поставят основа за по-добра координация, прозрачност и ефективност в управлението на здравната система.

Документът беше подписан от министъра на здравеопазването доц. Михаил Околийски и кмета на Столична община Васил Терзиев.

„С този меморандум, който символично подписваме именно на днешната дата – Световния ден на здравето, даваме пример за партньорство между държавата и местната власт. Намирането на общи приоритети, когато работим в името на хората, е една от най-лесните задачи. Сега ни предстои изграждането на нов модел, който да покаже, че съвместните усилия водят до по-добри резултати“, заяви министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски.

Партньорството между двете институции предвижда създаването на механизъм за електронно проследяване и отчетност на медицинските дейности, финансирани с общински средства, чрез разширяване на функционалностите на Националната здравноинформационна система (НЗИС). По този начин за първи път ще бъде осигурена пълна проследимост на медицинските дейности, финансирани от общината, както и възможност за текущ контрол върху разходването на публични средства.

Механизмът ще бъде въведен пилотно в лечебните заведения – собственост на Столична община, като резултатите ще послужат за създаване на модел с потенциал за национално приложение.

„София поема инициативата да въведе модел, който да покаже как общинските средства в здравеопазването могат да се управляват прозрачно и ефективно. Това е важна крачка към по-добро планиране, повече контрол и по-добри услуги за хората“, подчерта кметът на Столична община Васил Терзиев.

В рамките на срещата беше обсъдена и възможността анонимизирани и обобщени данни от НЗИС да се използват за анализ и планиране на общински политики в областта на превенцията, профилактиката и скрининга, както и за по-ефективно насочване на ресурсите към дейности с най-голяма обществена значимост.

Меморандумът създава рамка за устойчиво партньорство, насочено към по-добра координация, обмен на информация и реализиране на съвместни решения в интерес на гражданите.


Ортопедията в ИСУЛ чака обновяване 35 години
Новини
Ортопедията в ИСУЛ чака обновяване 35 години

26.06.2026 16:10

Коментари
КЗК отмени поръчката за Детската болница, Общественият съвет предупреждава за ново забавяне

24.06.2026 12:25

Коментари
СО настоява за справедливо финансиране от държавата за метрото и градския транспорт

23.06.2026 10:22

Терзиев не бил поканен на срещата за бъдещето на Витоша
Новини
Терзиев не бил поканен на срещата за бъдещето на Витоша

22.06.2026 18:04

Новини
Столична община спира строежа на 215-метровия небостъргач

22.06.2026 18:01

Политика
Министерството на здравеопазването въвежда електронни книжки за специализантите

22.06.2026 16:52

 
 
 
 
 
27.06.2026 09:23
ЕКСКЛУЗИВНО: Километри преди трагедията на АМ Тракия – камера заснема шофьора на камиона с чаша в ръка
 
 
 
 
 
26.06.2026 20:11
Протест срещу институционалното бездействие: „Стига жертви на пътя“
 
 
 
 
 
26.06.2026 19:34
Един човек от задържаните 25 за "Баба Алино" остава в ареста
 
 
 
 
 
26.06.2026 19:04
Най-старата действаща атомна електроцентрала в света спря работа заради жегите
 
 
 
 
 
26.06.2026 19:02
Шишков разпореди проверка на качеството на мантинелите след тежките инциденти
 
 
 
 
 
26.06.2026 19:00
Самолет се разби в 108-етажна сграда в Пекин