Четвъртък, 26 Мар 2026
           
Коментари

Епидемиолог: Морбилите са агресивни, а лекари не искат да поставят ваксина

   

  ISTOCK

"Би могло да има риск вирусът от морбили да достигне до неваксинираните деца, като има значение какви са противоепидемичните мерки и колко бързо се ограничават заболелите, а и самите случаи на морбили. Има риск за неваксинираните от морбили", предупреди пред bTV епидемиологът Христиана Бацелова. 

Тя увери, че няма риск за децата след поставянето, на която и да било ваксина.

Бацелова посочи, че има отлагане от медицински лица за ваксинация срещу морбили без реална причина, което също предизвиква проблеми.

"Много митове има за тази ваксина за морбилите, а тя е с най-малките възможни реакции. Евентуално, ако има реакция, то това може да се касае за обрив и температура. Прави ми впечатление, че поради неразбиране затова как действа имунната система има страх у някои лица, които отлагат поставянето на ваксините на пациентите си", посочи д-р Бацелова.

Тя отбеляза, че ваксината за морбили е жива и не се поставя на деца с имунен дефицит. Една хрема на децата не е причина да се отлага ваксината срещу морбилите при децата, каза д-р Бацелова.

Инкубационният период на заразяване с морбили може да достигне 21 дни. Всяко едно инфекциозно заболяване е като руска рулетка, предупреди д-р Бацелова, като уточни, че морбилите е тежко заболяване, агресивно и може да доведе до вирусна пневмония.