Браншова камара "Плодове и зеленчуци" (БКПЗ) внесе официално искане до Комисията за защита на конкуренцията пазарът на плодове и зеленчуци да бъде включен в текущия секторен анализ на търговията с храни.
Изтъква се, че плодовете и зеленчуците са основна част от потребителската кошница и имат ключово значение за здравето на хората и за продоволствената сигурност на страната. Същевременно българските производители са изправени пред сериозни затруднения, които поставят под въпрос бъдещето на сектора.
Сред основните проблеми са подмяна на произхода на продукцията, при която вносни плодове и зеленчуци се предлагат като "български", ценови дъмпинг от евтини вносни стоки, занижени фактурни стойности, както и силен натиск от страна на големите търговски вериги върху изкупните цени. От камарата посочват, че това често принуждава родните производители да продават под себестойност и води до фалити и отказ от производство всичко това води до деформация на пазарната среда и обосновава необходимостта от спешен секторен анализ.
"Плодовете и зеленчуците не са просто стока - те са основа на здравословното хранене и стратегически сектор за страната. Ако българското производство изчезне, всички ще платим цената - и производители, и потребители", предупреди председателят на БКПЗ Цветан Цеков.
От камарата допълват, че много малки и средни стопанства нямат директен достъп до търговските вериги и заради изисквания за доставка до отдалечени логистични бази и са принудени да работят чрез посредници, което намалява доходите им и създава допълнителни зависимости.
Браншовата камара настоява КЗК да извърши цялостно проучване на веригата на доставки - от производството и вноса до търговията на едро и дребно, включително анализ на ценовите политики, надценките и пазарната концентрация.
Целта е да се установи дали има антиконкурентни и нелоялни практики и да се предложат конкретни мерки, включително законодателни промени.
Според БКПЗ секторният анализ е особено важен и много земеделски производители се страхуват да подават индивидуални сигнали заради риск от ответни действия и загуба на достъп до пазара.
Браншова камара е готова да съдейства на КЗК с информация и експертиза и очаква бързи действия в защита на българското производство и интересите на потребителите.