понеделник, 20 април 2026

АПС видя сянката на Пеевски зад съкращаването на изборните секции в страни извън ЕС

  29.01.2026 10:06  
АПС видя сянката на Пеевски зад съкращаването на изборните секции в страни извън ЕС

Цяла България видя как народни представители от т.нар. "Ново начало", членове на Комисията по конституционни и правни въпроси, осигуриха кворума, за да бъде проведено заседанието и да се разгледат промените в Изборния кодекс, предложени от ПП "Възраждане", предвиждащи в държави извън Европейския съюз (ЕС) да бъдат разкривани не повече от 20 избирателни секции извън дипломатическите и консулските представителства. Това се заявява в позиция на "Алианс за права и свободи" (АПС).

"За пореден път станахме свидетели на целенасочен опит за ограничаване на основни граждански и политически права на български граждани, които живеят и работят в държави извън Европейския съюз. Но този път маските паднаха", подчертават от формацията. От АПС определят като дълбоко лицемерно поведението на народните представители от "ДПС-Ново начало", направили възможно разглеждането на този "дискриминационен текст, осигурявайки кворум за провеждането на заседанието на комисията и гласувайки впоследствие "против", за "да създадат илюзия за несъгласие:.

В това от АПС виждат двойно поведение по предварително режисирана политическа игра с цел ограничаване на вота на българските граждани зад граница без поемане на политическа отговорност.

"Представителите на ГЕРБ и "Възраждане", както и на БСП и ИТН, действащи под контрола на Делян Пеевски, гласуваха в подкрепа на този текст. Това е акт на пряка дискриминация, който противоречи на Конституцията на Република България, на принципа на равнопоставеност на гражданите и на основните демократични стандарти", заявяват от "Алианс за права и свободи".

В решението от формацията виждат поредна демонстрация на пренебрежение към свободния вот и към демократичното гражданско общество, голяма част от което живее и работи във Великобритания, САЩ, Канада, Турция, Швейцария, държави в Азия, Австралия в други страни по света.

От АПС изтъкват българските граждани зад граница не са "втора категория", плащат данъци и осигуровки в България, изпращат средства на своите семейства, подпомагат икономиката, образованието и социалните системи, съхраняват българската идентичност, култура и език. От формацията добавят, че техният глас не е по-малко значим и не е по-малко легитимен.

Коментират още, че ограничаването на възможността за гласуване в държави извън ЕС чрез изкуствено занижаване на броя на избирателните секции, несъразмерно с броя на българските граждани в съответната държава с право на глас у нас, не решава нито един реален проблем на изборния процес, а обслужва единствено политически интереси, насочени към подмяна и обезсмисляне на вота.

"Правото на глас не зависи от географията, а от гражданството. Правата, отговорността и приносът на българските граждани не свършват на държавната граница, нито на външната граница на Европейския съюз. Ще се противопоставим с всички законови и парламентарни средства на всеки опит за ограничаване на избирателните права на българските граждани - където и по света да се намират", категорични са от ‚Алианс за права и свободи".


Политика
Андрей Гюров: Прокуратурата проверява премиера, министри и гл. секретар на МВР - кой го разпореди?

17.04.2026 18:45

Политика
МЕУ: Видеонаблюдението на броенето на бюлетините ще изпраща сигнали за неизправност на всеки 5 минути

17.04.2026 13:25

Политика
Асен Василев: Имаме уникален шанс ГЕРБ и ДПС да останат с под 80 депутати

17.04.2026 11:16

Коментари
Алфа Рисърч: 6 партии влизат в 52-ия парламент

17.04.2026 10:46

Коментари
Тренд: 5 сигурни формации ще имат представителство в следващото НС, а 3 са на ръба на бариерата

17.04.2026 09:56

Коментари
ЦИК: Машините за вота се товарят на бусове в петък вечер, в събота ще бъдат предадени във всички СИК

16.04.2026 15:01

 
 
 
 
 
17.04.2026 19:59
Емблематична яхта на Аристотел Онасис отново се продава
 
 
 
 
 
17.04.2026 19:55
Плейофите започват с дерби ЦСКА - Левски
 
 
 
 
 
17.04.2026 19:42
Столична община се оплака от предизборна пропаганда при откриване на училища и градини
 
 
 
 
 
17.04.2026 19:34
Зърнопроизводителите плашат с протести заради бавенето на мерките срещу кризата
 
 
 
 
 
17.04.2026 19:32
Йотова: Протестите показаха, че няма власт по-силна от гражданите
 
 
 
 
 
17.04.2026 19:27
Полицията удря мрежи за купуване на гласове в цяла България