Държавата подкрепя очакванията на бизнеса за последователност, прозрачност, предвидимост в сферата на енергетиката. Това стана ясно от думите на заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов по време на Powers Summit 2025.
"България има потенциал за добив на критични материали и за местно рециклиране", отчете той и допълни, че за страната ни това е реален шанс да се възползва от ключовата си роля за енергийната сигурност и да се превърне в център с нова индустриална стойност.
Според него държавата трябва да премахне пречките пред инвеститорите и да създава условия за предвидимост.
Симбиозата между държавата, частния капитал и държавните предприятия следва да бъде засилвана, е мнението на шефа на Булгартрансгаз Владимир Малинов.
На нас ни трябва държавна стратегия за развитие на енергетиката в средносрочен и дългосрочен план, посочи той.
По думите му енергийната среда е прекалено динамична. "Ако не сме на правилното място в правилното време, пазарът ни изхвърля", предупреди Малинов.
Сега е времето на ядрения ренесанс, заяви на свой ред Иван Пиронков, управляващ директор на Уестингхаус.
Депутатът Станислав Анастасов от ДПС сподели идеята на партията да се направи геоложка компания. Геоложките карти на България са от 1976 година, а това е проблем и за бизнеса, и за хората и трябва да се решава, аргументира се той.
Енергетиката е една от сферите, които са директна геополитиката, като е важно за България къде ще се позиционира, е категоричната позиция на Анастасов.
"България е част от енергийния преход, а не е просто трябва да следва дадени правила, а да е активен участник", смята Драгомир Стойнев от БСП.
Държавата трябва да създаде условията за инвестиции, убеден е Радослав Рибарски от ПП-ДБ. Според него държавата трябва да гарантира сигурност и прозрачност.
Рибарски иска повече държавно участие по примера на проучванията на залежите на нефт и газ в Черно море.