Петък, 24 Oct 2025
           
Новини

Национална пациентска организация в колапс от управлението на арестувания Хасърджиев

   
Национална пациентска организация в колапс от управлението на арестувания Хасърджиев

Националната пациентска организация категорично се разграничава от действията и поведението, свързвани с Станимир Хасърджиев, които са изцяло лични и нямат общо с ценностите, принципите и целите на хората в нея.

Това се казва в официална позиция на Управителния съвет (УС) на организацията, подписана от Владислава Цолова като председател на ръководния орган. Повод за изявлението е разпространената вчера информация за задържането на бившия председател на неправителствената организация д-р Хасърджиев.

Припомняме, че както стана ясно в четвъртък, той е бил задържан в столицата заедно с актьор, гръцки модел и бивш военнослужещ от Френския чуждестранен легион. Твърди се, че те са вързали и държали против волята му 20-годишен мъж в продължение на часове в апартамента на Хасърджиев. Четиримата са били задържани за "престъпление, при което е упражнена принуда с оръжие". Двама от тях са пуснати под домашен арест, а според майката на потърпевшия той е бил принуждаван да употреби коктейл от наркотици, но успял да избяга.

От Управителният съвет на Националната пациентска организация заявяват, че са прекратили всички формални отношения с Хасърджиев на 15 септември 2025 г.

"Д-р Станимир Хасърджиев е сред съоснователите на Националната пациентска организация и в продължение на много години беше нейно лице и лидер за пример. Неговият принос към изграждането и развитието на пациентското движение е безспорен. През последните години обаче д-р Хасърджиев системно пренебрегваше лични проблеми и отказваше да потърси професионална помощ въпреки многократните опити да бъде подкрепен", се казва в позицията.

Посочва се още, че поведението на Хасърджиев е довело до сериозни последствия за организацията, като под негово ръководство е настъпила една от най-дълбоките кризи в историята й, довела до напускането на целия оперативен екип и до натрупване на значителни задължения към държавата. В резултат от това организацията практически била парализирана и поставена в изолация от своите партньори и институциите.

Към момента Националната пациентска организация не разполага с постоянен административен екип или собствени финансови средства. Няма и банкова сметка. Организацията е дадена на публичен изпълнител заради неплатени осигуровки по негови заплати.

Днес ще се проведе Общо събрание на Националната пациентска организация, планирано преди месец. На него ще бъдат предприети обсъдени действия за оздравяване, преструктуриране и възстановяване на дейността на организацията с цел тя постепенно да стане отговорен и достоен представител на пациентите в България.

"Въпреки трудностите, Националната пациентска организация ще продължи да отстоява своята обществена роля за защита на правата, достойнството и живота на пациентите. Вярваме, че това ново начало ще бъде трудно, но необходимо, за да възстановим доверието, което организацията заслужава", се изтъква в позицията на организацията.