Вторник, 30 Сеп 2025
           
Свят

Испания разследва компании, свързани с окупираните от Израел палестински територии

   
Испания разследва компании, свързани с окупираните от Израел палестински територии

Испанското правителство заяви, че ще разследва компании, които рекламират продукти или услуги, които са произведени в окупираните от Израел палестински територии, предаде Euractiv.

От Министерството на потребителите са обяснили, че мярката е вследствие на одобрения миналата седмица указ, който забранява промотирането на такива стоки и услуги в Испания, за да се предотврати облагодетелстването на фирми от окупацията.

Указът е част от пакет от мерки, който включва оръжейно ембарго срещу Израел, насочено към спиране на това, което премиерът Педро Санчес определи като "геноцидът в Газа".

На 26 септември Организацията на обединените нации публикува актуализация на базата данни на компании, които извършват дейност в израелските селища, разположени в окупираните палестински територии.

Тогава една от испанските компании, които се появи в списъка - строителната компания ACS, бързо поиска да бъде премахната от него, понеже още през 2021 година била продала дъщерното си дружество SEMI, което оперира в Израел.