Засилен е контролът в местата, където се готви храна за деца. Това каза доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор в ефира на "Денят започва", след като миналата седмица 49 деца от детска градина във Варна получиха стомашно неразположение, а две от тях бяха настанени в Инфекциозна болница. Доц. Кунчев подчерта, че яслите и детските градини са обекти, но които се обръща особено внимание.
"Разбира се, те са от обектите, на които обръщаме особено внимание, поради това, че, първо, децата са малки, знаете, при тях всяка една инфекция дава по-бързо, така неприятните ефекти. Освен това контактите са много тесни. На тази възраст децата трудно спазват някои такива хигиенни навици. Храненето е организирано по различен начин. Някъде храната се готви на място, другаде е принципа на сключени договори и се носи от други места, така че местата, в които се готви, има такива фирми, които хранят по няколко стола, по няколко градини, ясли, училища. Там е особено строг контролът от страна и на колегите ветеринари, тъй като знаете, ако там стане фал, може много деца едновременно да бъдат засегнати. Сега, разбира се, ще изчакаме данните от изследванията, за да видим за какво става въпрос (бел. ред. за случая във Варна), защото практиката показва, че има два-три варианта. Единият е най-често срещан със стафилококовите инфекции. Те в повечето случаи идват от замърсяване на храната от ръцете на самия персонал, който я е готвил или от замърсени повърхности и когато храната след това се дължи на стайна температура, която в момента е твърде висока, стафилокококите се развиват много бързо, отделят токсин и той дава тези прояви. Между другото, това е по-добрият вариант, защото стафилококовото отравяне почва много бурно, много масово, повръщат всички деца, чувстват се недобре, но в рамките на два-три часа много бързо отшумяват тези симптоми и рядко се стига до някакви сериозни здравни последици."
Вътреболничните инфекции ми е болна тема, призна доц. Кунчев:
“След 40 години работа в здравеопазването виждам, че тя продължава да е много остър проблем и заедно с антибиотична резистентност - те са между другото много земно свързани, са едни от основните проблеми на здравеопазването в целия свят и в частност в България. Много е трудна темата, защото има хора, които си мислят, че винаги, когато се каже вътреболнична инфекция, това значи нарушение, наказание, виновни и т.н. Разбира се, има и такъв момент. Само че е доказано, че близо 30-40% от инфекциите, които се случват в болниците, биха се случили дори при перфектна, блестяща организация, дезинфекция, стерилизация и всичко останало. Просто в болниците хората, които са настанени, са с особен статут, те са с особено ниво на имунитет. Плюс това неминуемо при ползването на много лекарства, на много антибиотици, натискът върху бактериите е голям, те започват да изграждат резистентност и това съчетание на чувствително население с променени бактерии дава наистина възможности за възникване на такава инфекция.”