Европейският съюз и Съединените щати сключиха предварително търговско споразумение, за да предотвратят потенциално опустошителна митническа война между две от най-големите икономики в света, слагайки край на надпреварата с времето преди самоналожения краен срок 1 август.
Доворените условия, финализирани в неделя (27 юли) от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на САЩ Доналд Тръмп по време на среща в Шотландия, по-голямата част от износа на ЕС, насочен към американския пазар, ще бъде обложен с 15% мито.
Митото за износа на САЩ, насочен към пазара на ЕС, не беше ясно веднага.
Сделката е предварителна и се нуждае от допълнително уточняване.
„Мисля, че е чудесно, че сключихме сделка днес, вместо да играем игрички“, каза Тръмп в края на срещата. „Мисля, че това е най-голямата сделка, сключвана някога.“
„Това е голяма сделка. Огромна сделка“, каза фон дер Лайен. „Тя ще донесе стабилност, ще донесе предвидимост. Това е много важно за бизнеса от двете страни на Атлантика.“
Фон дер Лайен отбеляза, че 15% мито ще бъде всеобхватно, блокирайки прилагането на други мита.
„Бяха трудни преговори, (но) стигнахме до добър край“, каза тя, подчертавайки „отвореността“ на пазара на ЕС, която Тръмп яростно оспорваше.
И двамата лидери се ръкуваха на фона на аплодисменти в залата.
„Успяхме да сключим сделка, която е задоволителна и за двете страни, така че това е много силна сделка. Това е най-голямата от всички сделки“, каза Тръмп.
Ставката от 15% е по-ниска от 20%, която Тръмп наложи и по-късно спря през април като част от спорните си, самопровъзгласили се „реципрочни тарифи“, както и от 30% ставка, която той заплаши да въведе в писмо, изпратено до фон дер Лайен по-рано този месец.
Ставката от 15% е по-ниска и от ставките, които други страни договориха с Белия дом през последните дни, включително Индонезия (19%) и Филипините (19%), и съответства на сумата, предоставена на Япония (15%), съюзник от Г-7.
Все пак това представлява болезнена отстъпка, като се има предвид, че преговорите започнаха с предложението на фон дер Лайен за митническо споразумение „нула за нула“. По време на процеса на преговори фон дер Лайен многократно предупреждаваше, че „всички опции“, включително никога не използван инструмент срещу икономическа принуда, са на масата в случай на нежелан сценарий.
С нарастването на напрежението Европейската комисия изготви няколко списъка с ответни мерки срещу американски продукти на обща стойност 93 милиарда евро.
Брюксел никога не прибягна до ответна мярка поради острите различия между държавите членки. Някои страни, като Франция и Испания, се застъпиха за демонстрация на сила срещу Вашингтон, докато други, като Германия и Италия, настояваха за бърза сделка.
Идеологическата пропаст се затвори, след като Тръмп отправи неочакваната си заплаха от 30%, което предизвика възмущение в целия блок и засили настроението за ответни мерки.
Преди пристигането на Тръмп да наруши трансатлантическата търговия, продуктите, произведени в ЕС, бяха облагани със средна ставка от 4,8% при влизане на територията на САЩ. Сделката от неделя вероятно включва допълнителни 10%, за да се достигне границата от 15%. Автомобилите от ЕС, които днес са с мито 27,5%, ще бъдат обложени със ставка от 15%.
Схема „нула за нула“ ще се прилага за самолети и свързани с тях компоненти, полупроводниково оборудване, критични суровини и някои химически и селскостопански продукти. „Ще продължим да работим, за да добавим още продукти към този списък“, каза фон дер Лайен.
Освен това, обясни тя, блокът се ангажира да харчи над $250 млрд. годишно за закупуване на американски втечнен природен газ (LNG), петрол и ядрени горива, за да замени руската енергия. Общият ангажимент ще възлиза на около $700 млрд. до края на мандата на Тръмп.
На въпрос какви отстъпки, ако има такива, са направили САЩ в преговорите, председателят на Комисията отговори с обща забележка за споделения просперитет.
„Отправната точка беше дисбаланс, излишък (от стоки) от наша страна и дефицит от страна на САЩ. Искахме да ребалансираме търговските отношения и да го направим по начин, който позволява търговията между нас през Атлантика“, каза тя.
„Мисля, че ще бъде чудесно и за двете страни“, каза Тръмп.
Срещата в Шотландия се проведе на фона на високи очаквания поради наближаващия краен срок 1 август, който Тръмп наложи, за да принуди държавите или да предложат широкообхватни отстъпки, или да се изправят пред наказателни мита.
Фон дер Лайен беше придружена от Марош Шефчович, европейски комисар по търговията, който пътува през Атлантическия океан в опит да разбере по-добре максималистичните искания на Белия дом. Към нея се присъединиха и влиятелният ѝ началник на кабинета Бьорн Зайберт; нейният търговски съветник Томас Берт и генералният директор на Комисията по търговията Сабине Вейанд.
В последния етап от преговорите екипът на фон дер Лайен осъзна, че 15% е най-ниската стойност, с която Тръмп е готов да се задоволи. Ставката от 15% се смяташе за висока за блока, но приемлива, ако се съчетае с изключения за стратегически сектори.
Основно безпокойство по пътя бяха фармацевтичните продукти, които ЕС изнася в големи количества за американския пазар. Белият дом започна официално разследване на фармацевтични продукти, стъпка, която може да проправи пътя за индивидуализирано мито. В началото на срещата Тръмп заяви, че фармацевтичните продукти ще бъдат изключени от сделката.
„Трябва да ги произвеждаме в Съединените щати и искаме да се произвеждат в Съединените щати“, каза Тръмп пред репортери. „Фармацевтичните продукти са много специални. Не можем да бъдем в позиция, в която (...) разчитаме на други страни.“
В края на срещата фон дер Лайен заяви, че лекарствата, произведени в ЕС, ще попаднат под 15% ставка, но призна, че Тръмп може да предприеме допълнителни действия за справяне с въпроса „в световен мащаб“. „15% със сигурност е предизвикателство за някои, но не бива да забравяме, че ни осигурява достъп до американския пазар“, призна тя, отбелязвайки, че блокът ще продължи да диверсифицира търговските си партньори, за да създаде по-големи възможности за европейските износители и инвеститори.
Сагата може скоро да приеме нов обрат: предстои тази седмица федерален апелативен съд в САЩ ще започне да изслушва аргументи по внимателно наблюдавано дело, оспорващо правомощията на Тръмп да налага всеобхватни мита под претекст за национално извънредно положение.