Петък, 25 Юли 2025
           
Коментари

Подкрепата на Васил Терзиев се топи, меракът му за избор на нова обслужваща банка скара първенците от ПП

   
Подкрепата на Васил Терзиев се топи, меракът му за избор на нова обслужваща банка скара  първенците от ПП

Перманентни скандали, с дъх на корупция, лоша кадрова политика и неефективно управление ще се запомнят като емблема на кметския мандат на силово наложения за кмет на София

Изборът на нова банка, която да обслужва Столична община предизвика трусове в подкрепата към кмета Васил Терзиев. Идеята за смяна на Общинска банка, която обслужва 3-милиардния бюджет на столицата дойде лично кмета Терзиев. Днес на насрочена сесия на СОС предложението трябваше да бъде разгледано и одобрено. Но във вторник изборът на нова обслужваща банка бе отложен на заседанието на комисията по бюджет и финанси. Общинската съветничка от ПП Благовеста Кенарова обърка сметките на Терзиев и компания като поиска отлагане на избора. Позицията й бе веднага подкрепена от хората на ГЕРБ, БСП, ИТН, ВМРО и отцепниците от „Възраждане“. Решението се оказа тежък шамар за кмета Терзиев и управлението му, което вече втора година е в перманентни скандали, показвайки

нестабилност и неефективност

Последният удар срещу Терзиев и ПП бе избухналият корупционен скандал, заради който зам. Кмет на столицата и двама общински съветници с в следствения арест. Разкритията в корупционни схеми доведоха и до оставката на лидера на ПП Кирил Петков        който обяви, че напуска и парламента.

Благовеста Кенарова, от ПП обяви публично мотивите си – защо се налага да се блокира искането на Терзиев за смяна на обслужващата банка. Тя получи подкрепа и от лидера Асен Василев. На страницата си във фейсбук тя написа:

„Казвам се Благовеста Кенарова и съм общински съветник в Столичния общински съвет, мандат 2023–2027 г., избрана от гражданската квота на „Продължаваме промяната“. Имам 27 години опит в една от най-големите банки в Европа, заемайки позицията Регионален мениджър за Централна и Източна Европа с ресор „Контрол, риск и предотвратяване на финансови измами“. Моята експертиза са банките и банковото дело.

Чувствам се подготвена и сигурна в знанията си. Спазвам едно основно правило: никога не се говори за банки и финанси без факти и доказателства. Всякакви спекулации на тази тема са недопустими и могат да нанесат непоправима вреда на банковата система в България.

На заседанието на комисията по бюджет и финанси бе включен Доклад № СОА25-ВК66-5820/10.07.25 г. относно смяна на обслужващата банка на Столична община. Поисках отлагането му по няколко причини:

1. Не съм против промяната, ясно е защо тя е необходима, но в доклада липсва елементарен анализ – какви са конкретните проблеми в текущото банково обслужване, какви са тарифите, които общината плаща в момента, какво точно налага тази промяна. Въпросът не е дали да се промени, а как – и дали решението е най-доброто възможно.

2. В доклада и предложението липсва методика за избор на нова банка или банки. Без ясно разписани критерии и процедури изборът не може да бъде нито прозрачен, нито устойчив.

Добрата международна и българска практика е средствата да се разпределят между повече от една банка – именно за да се ограничи рискът, включително в духа на уроците от фалита на КТБ.

3. Споделих притесненията си по темата с колеги и представител на вносителя. На няколко пъти търсих личен и онлайн контакт, но адекватна информация не ми беше предоставена. В деня на гласуването, опитах още веднъж да говоря с Иван Василев, като представител на вносителя, но получих единствено пренебрежителното „Бягай оттука, бе!“ Това беше изключително обидно за мен като банков експерт, като член на СОС и като човек.

4. Разбира се, че не е добра практика общински средства да бъдат концентрирани в една банка, особено ако тя е обвързана с бивши политически модели. Но именно затова трябва да изберем решението, което е най-евтино, най-ефективно и най-професионално обосновано в интерес на софиянци.

5. Важно е промяната да се направи по правилния начин – с ясни критерии, с гаранции за прозрачност и с устойчивост срещу бъдещи политически или институционални атаки. Това е особено наложително в контекста на все по-видимите репресии, включително арестите на кметове от опозицията.

Не съм човек, който гласува ЗА или ПРОТИВ каквото и да е, по партийна повеля, без да съм получила достатъчно информация. Който е работил с мен, знае колко високи са моите професионални стандарти. Активен гражданин съм от години и не се страхувам да застана зад непопулярни позиции, когато са правилни. Борбата срещу завзетата държава – част от която е моделът „Пеевски“ – е и моя лична борба. Абсурдно и недопустимо е да бъда свързвана с интереси, срещу които съм работила цял живот. Моята единствена зависимост е моят професионализъм – и от него няма да отстъпя.

Когато докладът бъде преработен така, че съдържа нужната информация, ясни критерии и гаранции за прозрачност, ще го подкрепя с удоволствие. Дотогава оставам на позицията, че качествените решения изискват качество в процеса. Само така можем да защитим публичния интерес.“

Припомняме, че преди месец общинските съветници от „Да,България“ образуваха фракция в СОС със съветниците от „Синя София“. Подкрепата за Васил Терзиев изглежда блокирана на всички нива. От ПП обаче твърдят, че срещу тях са обединени задкулисни сили, но отказват да признаят, че провалите им са заради случайния подбор на кадри и липсата на идеология и идентичност на новата формация „Продължаваме промяната“. Няма как в случая да бъде подминат и фактът, че Васил Терзиев, издънка на кърваво червена ДС фамилия бе силово наложен на десните избиратели от тандема ПП-ДБ, а това ще продължава и в бъдеще да генерира кризи в управлението на столицата.