Руски саботажни и разузнавателни групи наскоро са напреднали в южната част на Покровск, докато руските сили продължават да преследват оперативната си цел да обхванат града. Геолокираните кадри, публикувани на 21 юли, показват, че руските сили са влезли в сблъсък с украинските сили, движещи се по магистрала E50 Покровск-Павлоград в южната част на Покровск.
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Източник, свързан с украинското военно разузнаване, заяви на 21 юли, че това е станало "преди няколко дни" и украинските сили все още издирват и унищожават тези руски групи.
"Украинска правда" съобщи на 22 юли, че саботажни елементи са влезли в града на 17 юли и че украинските сили провеждат операции по прочистване.
Украинският главнокомандващ генерал Олександър Сирски съобщи на 18 юли, че украинските сили са отблъснали руска саботажно-разузнавателна група, опитваща се да проникне в Покровск.
Геолокираните доказателства показват, че руските сили напредват близо до Покровск от югозапад. Геолокиран видеозапис, публикуван на 21 юли, показва, че руските сили наскоро са напреднали леко на изток от Зверово (югозападно от Покровск), след като наскоро засилиха атаките си южно от Покровск.
Руски блогър твърди, че руските сили са напреднали още североизточно от Звирове.
Друг руски блогър твърди, че Зверово е оспорвана "сива зона".
Украинските съобщения за предислоциране на руски войски в района и за навлизането на руски диверсионно-разузнавателни групи в Покровск предполагат, че руската армия се готви да засили атаките срещу града в близко бъдеще.
Руските сили до голяма степен се затрудняват да напреднат на югоизток, юг и югозапад от Покровск поради украинските операции с дронове от края на 2024 г. Напреднали са в покрайнините на Мирноград в края на август 2024 г. за кратко, но украинските сили по-късно са ги изтласкали от града.
Руските сили може да продължат усилията си в опит да принудят украинските сили да се оттеглят под заплаха от обкръжаване.
Украинските и руските делегации ще се срещнат на 23 юли в Истанбул за третия кръг от двустранни преговори. Но представители на Кремъл вече отхвърлиха предстоящите разговори. Украинският президент Володимир Зеленски обяви на 21 юли срещата.
Секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Рустем Умеров отново ще ръководи украинската делегация, която ще включва и представители на украинското разузнаване, Министерството на външните работи и Администрацията на президента.
Украинската делегация ще се съсредоточи върху връщането на военнопленници и депортирани украински деца. Вече са започнали да обсъждат допълнителни размени на военнопленници.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че "няма причина да се разчита на пробиви" в предстоящите преговори и подчерта, че Русия възнамерява да гарантира своите интереси и да изпълни задачите, които Кремъл е поставил от началото на войната - вероятно визирайки първоначалните военни цели на Русия, като смяна на режима в Украйна, промени в политиката на отворени врати на НАТО и намаляване на армията на Украйна, така че тя да не може да се защити.
Песков заяви, че украинската и руската делегации ще трябва да обсъдят проектите на меморандуми, които са си разменили по време на втория кръг от преговорите на 2 юни. Забавянето на Русия в размяната на меморандуми до срещата на 2 юни и изявленията на Песков от 22 юли продължават да показват, че Русия умишлено се опитва да забави процеса на преговори, за да удължи войната и да постигне допълнителни победи на бойното поле.
Съобщените дългосрочни планове на Русия за превъоръжаване допълнително показват, че Кремъл се готви за потенциален бъдещ конфликт с НАТО. Началникът на Главното управление на военното разузнаване (ГУР) на Украйна, генерал-лейтенант Кирил Буданов, заяви на 22 юли, че Русия планира да похарчи 1,1 трилиона долара за превъоръжаване до 2036 г. (или приблизително 110 милиарда долара годишно през следващите десет години).
Буданов заяви, че Русия допълнително мобилизира обществото и икономиката си в подготовка за бъдеща мащабна война. Буданов отбеляза, че възстановяването от Русия на Московския и Ленинградския военни окръзи (МВО/ЛВО) и продължаващите усилия за формиране на нови дивизии въз основа на съществуващи части и формирования са показателни за дългосрочните планове на Русия. ISW отдавна оценява, че тече подготовка за бъдеща мащабна конвенционална война срещу НАТО.
Руският президент Владимир Путин наскоро заяви, че военният бюджет на Русия за 2025 г. е 13,5 трилиона рубли (около 172 милиарда долара) и че Русия планира постепенно да намалява разходите за отбрана, започвайки от 2026 г.
Не е ясно обаче точно колко харчи Русия за военни и отбранителни промишлени поръчки, предвид продължаващите усилия на Кремъл да скрие националния си бюджет от вътрешната и чуждестранната аудитория. Остава неясно как точно Русия ще изразходва и разпредели този докладван фонд за превъоръжаване и Кремъл може да разглежда превъоръжаването на Русия като отделен бюджетен ред от годишния военен бюджет на Русия за Украйна.
Руските власти наскоро задържаха вицегубернатора на Брянска област Николай Симоненко и бившия вицегубернатор на Белгородска област Рустем Зайнулин, вероятно като част от продължаващите усилия на Кремъл да обвини местните служители в по-големи провали в сигурността на границите на Русия след нахлуването на Украйна в Курска област през август 2024 г. На 22 юли руски служители на реда съобщиха на кремълската агенция ТАСС, че руските власти са задържали Симоненко по обвинения в злоупотреба с власт и са претърсили дома и работното му място като част от по-голямо наказателно дело, разследващо присвояване на средства, отпуснати за изграждането на отбранителни укрепления в граничните райони на Брянска област.
На 21 юни руските власти са задържали Зайнулин по подобен начин за измама по подозрение в присвояване на 32 милиона рубли (около 408 000 долара) от средства, отпуснати за изграждането на отбранителни укрепления в граничния район на Белгородска област.
Преди това руските власти са задържали бившия губернатор на Курска област Алексей Смирнов по подобни обвинения в присвояване, което ISW оцени като съгласувано усилие на Кремъл да използва служители на Курска област като изкупителни жертви за неспособността на Русия да отблъсне украинското нахлуване в Курска област.
Руският президент Владимир Путин също така уволни руския министър на транспорта и бивш губернатор на Курска област Роман Старовойт на 7 юли, точно преди съобщеното самоубийство на Старовойт.
Руските власти атакуваха Telegram канал, който разкри ролята на Русия в свалянето на самолет на Azerbaijan Airlines в края на декември 2024 г., като част от по-широка кампания за цензуриране на Telegram канали, които са критични към Кремъл. На 22 юли руските власти проведоха акция срещу офисите на Baza, Telegram канал, за който се твърди, че е свързан с руските правоохранителни органи, като част от разследване за злоупотреба с власт срещу руски полицаи, които твърдят, че са разкрили чувствителна информация на Baza.
Съобщава се, че руските власти са задържали главния редактор на Baza Глеб Трифонов и други журналисти за разпит. Руският следствен комитет твърди, че е задържал Трифонов и негов колега по подозрения в подкуп.
През януари 2025 г. Baza публикува запис от разговор между пилотите и наземните диспечери по време на свалянето на самолета на Azerbaijan Airlines през декември 2024 г., разкривайки, че руските власти не са позволили на самолета да кацне в Русия, дори след като екипажът на самолета е поискал аварийно кацане.
Нападението на Кремъл в офисите на База се случи след няколко по-малки инцидента през последните седмици, включително азербайджански набег в офисите на руското държавно пропагандно издание "Спутник" в Баку, които разпалиха азербайджано-руските отношения, след като руският президент Владимир Путин отказа да поеме отговорност за ролята на Русия в свалянето на самолета.
Римският статут на Международния наказателен съд (МНС) гласи, че "умишлените директни нападения срещу цивилното население или срещу отделни цивилни, които не участват пряко във военни действия", представляват сериозно нарушение на законите и обичаите, приложими в международни въоръжени конфликти в установената рамка на международното право.
Този инцидент е показателен за бруталността, с която Русия се отнася към украинците, живеещи под руска окупация.