В ексклузивно интервю за CBS News временно изпълняващият длъжността директор на Службата за имиграционен и митнически контрол на САЩ (ICE) Тод Лайънс заяви, че агенцията ще арестува всеки, който бъде открит в страната без законово право на пребиваване - дори ако лицето няма криминално досие. В същото време ICE ще засили натиска върху американски компании, които наемат нелегални работници.
Лайънс посочи, че въпреки приоритета за задържане и депортиране на "най-опасните" - имигранти, извършили тежки престъпления - служителите на агенцията ще продължат да задържат и хора без престъпна история, ако ги открият по време на операции. Според него така наречените "градове убежища", които ограничават сътрудничеството с ICE, принуждават агентите да навлизат в общности, вместо да задържат нелегални имигранти директно от арестите.
"Много бих предпочел да насочим ограничените си ресурси към хора, вече задържани като обществена заплаха, вместо да ходим по домовете им", заяви Лайънс. "Но щом се налага, ще влизаме в общности и ще правим арести. Затова се увеличават и т.нар. "странични" арести."
Той подчерта: "Ако срещнем някого, който е в страната незаконно - ще го задържим."
След встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп за втори мандат през януари, предишната политика на администрацията на Байдън за ограничени арести бе отменена. ICE вече има широк мандат и десетки милиарди долари допълнително финансиране от Конгреса, за да ускори депортациите. Според Лайънс, с тези средства е "възможно" да бъде постигната целта от 1 милион депортирани годишно. До момента под ръководството на Тръмп са депортирани близо 150 000 души, от които около 70 000 с криминални присъди - основно за имиграционни и пътни нарушения.
Паралелно с това ICE възобновява мащабните акции по работни места, замразени по време на Байдън. Само през последните седмици са извършени арести на стотици нелегални работници в месокомбинат в Небраска, хиподрум в Луизиана и ферми за канабис в Калифорния, където са задържани над 300 души, включително 10 непълнолетни.
Въпреки оплаквания от бизнеса, че масовите проверки вредят на икономиката, Тръмп обмисля временно "опрощаване" за фермерите с нелегални работници - но засега не е обявена ясна рамка. Лайънс увери, че акциите срещу работодатели ще продължат, като подчерта, че това "не е престъпление без жертви" - често се разкриват случаи на принудителен труд или трафик на деца.
"Наказваме не само хората, които работят незаконно - наказваме и американските компании, които ги експлоатират", заяви Лайънс. В отговор на въпрос дали ICE ще държи работодателите отговорни, той отговори: "На 100%."