Петък, 18 Юли 2025
           
Новини

Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България

   


Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България с петгодишен мандат. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха.

Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС, до момента тя е експерт в Министерството на правосъдието.

За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица".

Кандидатите за поста бяха шестима – рекорден брой до този момент – Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая Манолова и Велислава Делчева.

Една от причините за големия брой кандидати за поста омбудсман се дължи на конституционните промени, които разширяват кръга от хора, които могат да бъдат назначавани за служебен премиер. Според промените сред потенциалните кандидати е и омбудсманът или негов заместник. Делчева ще бъде част и от Номинационната комисия за избор на членове на Антикорупционната комисия, според разпоредбите в Закона за противодействие на корупцията.

Велислава Делчева положи клетва пред Народното събрание. Тя благодари за подкрепата, която ѝ бе гласувана днес и заяви, че постът, който заема няма да е „фасадна имитация“.