Сряда, 16 Юли 2025
           
Коментари

Алфа Рисърч: ДПС-Ново начало трета политическа сила, АПС на Доган остава извън парламента

   


ГЕРБ остава стабилен лидер с 25,5% подкрепа, сочи най-актуалното проучване на "Алфа Рисърч"

ГЕРБ остава стабилен лидер с 25,5% подкрепа, показва най-новото проучване на агенция "Алфа Рисърч" за обществено-политическите нагласи през юли 2025 г.

Втора е коалицията ПП-ДБ (13,9%), следвана плътно от "ДПС - Ново начало" (13,1%), която увеличава влиянието си на фона на това, че АПС остава под прага за влизане в Народното събрание.

Ако изборите бяха днес, в парламента ще влязат 8 партии - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "ДПС - Ново начало", БСП, МЕЧ, ИТН и "Величие", сочат данните на социолозите.

При двата коалиционни партньора на ГЕРБ - БСП и ИТН, не се наблюдава значима динамика. БСП запазва подкрепата си от 8 на сто, а ИТН бележи лек спад (до 4,7%). Електоратът на тази партия е с висок емоционален заряд и реагира силно не само на неудачни действия, но и на обидно слово, отбелязват от "Алфа Рисърч".

Борисов остава партийният лидер с най-високо доверие:

Борисов остава партийният лидер с най-високо доверие (22.3%), но с леко отстъпление от януари. Акциите срещу кметове и заместник-кметове от ПП имат за първоначален резултат по-сериозни щети за ПП и повишаване на значимостта и рейтинга на лидерите на ДБ – Божидар Божанов (16.5%), Ивайло Мирчев (16.3%). И при двамата обаче неутралните оценки и респективно, степента на неразпознаване, са високи. От развитието на мнението на хората, които нямат определено мнение за тях, ще зависят бъдещите им позиции. Останалият засега единствен лидер на ПП – Асен Василев се ползва с подкрепа от 11.6 на сто, което е близо до измереното през януари и по всяка вероятност отразява ремобилизацията на привържениците след последователните арести на двама ключови представители на местната власт.

Размествания се наблюдават в националистическия спектър:

Той запазва обема си от около 22 на сто от гласувалите, но "Възраждане" е в отстъпление (до 11,5%), за сметка на МЕЧ (6,3%), "Величие" остава на 4,1%. На този етап могат да се изкажат две хипотези за този развой, в който със сигурност ще има и последваща динамика.

Първо "Възраждане" заложи основно на протестите срещу еврото, а в тази тема влезе остро и президентът Радев. Така партията не успя да акумулира единствено за себе си гласовете на противниците на единната европейска валута, а с окончателното решение за въвеждането на еврото, хората се ориентираха към търсене на практическа информация какво и как да правят, а не към радикални улични протести.

Втората хипотеза е свързана с позиционирането на МЕЧ в по-общото популистко говорене тип "антиелити", което в съчетание с активност в социалните мрежи привлича подвластните на такъв тип послания привърженици на сектора. Към това трябва да се прибави и високата волатилност на този профил избиратели, които през последните години преминаха последователно от "Атака", към НФСБ, ВМРО, "Възраждане" и които по принцип са склонни да търсят нови, по-атрактивни изразители на своите виждания, посочват социолозите.

Доверието към президента Румен Радев:

Президентът Радев продължава да бъде политикът с относително най-висок рейтинг (39% положително : 33% отрицателно отношение), но поляризацията в обществото и в частност, в отношението към неговата инициатива за референдум за еврото, отнема и от неговия кредит на доверие. Спрямо януари той бележи спад от 5 процентни пункта в одобрението и оттегляне на представители на свободните професии, частния бизнес, заетите в модерни отрасли на индустрията.

*Изследването е проведено в периода 7 – 14 юли 2025 г. и се реализира със собствени на агенцията средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.