Малко повече от месец след публикуването на мащабното разследване на "Антикорупционния фонд" за т. нар. холдинг "Орион", свързван с енергийния бос Христо Ковачки, по темата настана пълна тишина. Няма обявена нова прокурорска проверка (извън акцията на Европрокуратурата от 2023 г.), няма изнесени нови разкрития от НАП, нито от Комисията за защита на конкуренцията, нито от КЕВР, нито пък от министрите Теменужка Петкова, Жечо Станков и Манол Генов, на които премиерът Росен Желязков възложи да проверят описаните в разследването нарушения и предполагаеми злоупотреби, пише Mediapool.
Затова пък въпросителните за това как "холдингът" е функционирал, без никоя институция да забележи мащабите и схемите му, се множат.
Един от големите въпроси е например има ли проблем в това, че 14 от 34 от ключовите фирми, споменати в разследването "Чичко Тревичко", са одитирани през 2022 г. и/или 2023 г. от една и съща одиторска компания - "Ековис Одит България" ООД.
На пръв поглед отговорът е "не", защото в бизнеса има практика свързани компании да се одитират от една фирма. В същото време обаче в закона има ограничения, ако даден клиент ("предприятие в обществен интерес") формира над 15% от общото възнаграждение на одитора.
За да отговори в пълнота на въпроса, надзорникът на одиторите - Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) - е напът да стартира разследване по случая.
Надзорният орган обмисля разследване
Оказва се, че през 2022 г. и/или 2023 г., за които са най-актуалните обявени в Търговския регистър годишни финансови отчети, 14 от 34 дружества, селектирани в извадката на КПНРО, са одитирани от една и съща компания - "Ековис Одит България" ООД, като на места се споменава и лично и управителят и отговорен одитор Георги Тренчев. Става дума за възлови компании, споменати в разследването на "Антикорупционния фонд":
- "Брикел" ЕАД
- ТЕЦ "Марица 3" АД
- "ТЕЦ Бобов дол" АД
- Застрахователно дружество "ОЗОК инс" АД
- Застрахователно акционерно дружество "ОЗК-застраховане" АД
- Пенсионноосигурително дружество "Топлина" АД
- "Ел Ем Импекс" ЕООД - една от малкото фирми, която е официална собственост на Христо Ковачки
-
"Тибиел" ЕООД - ключово дружество в разследването на "Антикорупционния фонд"
"Гранд Енерджи Дистрибюшън" ЕООД - фалиралият търговец на ток с над 800 млн. лв. одобрени от съда вземания на кредиторите
"Номад енерджи къмпани" ЕООД - ключово дружество в разследването на "Антикорупционния фонд" -
Мина "Бели брег" АД
-
"Мина Станянци" ЕАД
-
"Магазини Европа" АД
-
"Форест Клъб" ЕООД
Данните са на база проверка на Mediapool в Търговския регистър и от получени отговори от председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) Тошко Тодоров по заявление за достъп до обществена информация. Тодоров, който доскоро бе зам.-председател на Сметната палата, през май бе избран от Народното събрание за шеф на надзорния орган.
От комисията отговориха на Mediapool, че в резултат от установените данни председателят Тодоров ще предложи извършването на разследване по случая за част от одитите в периода 2019 - 2023 г.
Повечето от дружествата в т. нар. "холдинг" нямат официална свързаност с Христо Ковачки и той самият отрича да упражнява контрол върху тях, въпреки представените през годините в публичното пространство обстоятелства в обратната посока.
Кой е одитирал за отчетите от 2022 г. ключови компании от разследването на "Антикорупционния фонд"?
* Източник: Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори, по данни от Търговския регистър
** За 2023 г. според видимите в Търговския регистър, но все още необработени документи, в списъка на одитираните от "Ековис Одит България" влизат още "Магазини Европа" АД, "Номад Енерджи Къмпани" ЕООД и "Форест Клъб" ЕООД.
В някои от случаите "Ековис Одит България" не е бил единствен одитор - например застрахователните дружества са одитирани заедно с "Одит-Корект" ООД, а пенсионната компания "Топлина" - заедно с одитора "Захаринова Нексия" ООД на бившата данъчна шефка и съветник в ДАНС Димитрина Захаринова, чийто син в момента развива хазартен бизнес.
Има и един случай - на компанията "ТБД-Товарни превози" (собственост на "ТЕЦ-Бобов дол"), която е одитирана от Илонка Светлозарова Георгиева. Според Търговския регистър тя е съдружник с Георги Тренчев в "Ековис Одит България". С това компаниите в извадката могат условно да се броят и за 15.
Георги Тренчев, одитор и съдружник в "Ековис Одит България" ООД
Някои от фирмите са в несъстоятелност или ликвидация, а за други липсва информация да са одитирани. Друг одитор, на когото да са възложени толкова на брой одити от порядъка на тези, дадени на "Ековис Одит България", в извадката няма.
Все пак отделни одити са възлагани и на други одиторски компании или физически лица - "Одитконсулт" ООД, "Акаунтинг-Одитинг" ООД, "Актив" ООД, "Финстаб" ООД, "Филипов Одитинг" ООД (на бившия експерт в Министерството на финансите Велин Филипов, чийто баща Кънчо Филипов е бивш директор на "Брикел" и беше председател на партията "Лидер", известна като партията на Христо Ковачки), както и одиторите Христина Колева, Таня Станева, Маргарита Тошкина.
Mediapool изпрати въпроси до "Ековис Одит България" ООД, но отговори не бяха получени до публикуването на настоящия материал. По телефона Георги Тренчев обясни, че няма да отговори на въпросите, защото те са некоректно и неточно зададени и няма увереност, че отговорите му ще бъдат интерпретирани коректно.
Въпросите на Mediapool до "Ековис Одит България" ООД и Георги Тренчев от 14 юли 2025 г.
Потвърждавате ли, че сте одитирали изброените по-долу 14 дружества по отношение на ГФО за 2022 г. и/или 2023 г.?
Кои компании, собственост на г-н Христо Ковачки, са клиенти на Вашата одиторска компания? От кога те са Ви клиенти? Концентрират ли се във Вашата компания прекалено много одитни ангажименти към бизнеса, свръзван в публичното пространство с г-н Ковачки?
През годините, когато сте одитирали част от компаниите, споменати в разследването на АКФ, имали ли сте данни или обосновани предположения, че те може да се контролират от едно място, въпреки че официалната им собственост не е свързана?
Установявали ли сте нередности с финансите на тези дружества?
В кои случаи одиторът е длъжен да сигнализира държавните органи (ДАНС, НАП, КЕВР, прокуратура или други) при разкриване на факти и обстоятелства при одита? Имало ли е такива случаи във връзка с посочените долу дружества, които сте одитирали, или други дружества от разследването на АКФ?
Тъй като сте изразили квалифицирано мнение по част от одитите, имате ли нещо, което бихте коментирали публично или сигнализирали на държавните органи, във връзка с разследването на АКФ? Ако одитните Ви ангажименти по отношение на тези компании продължават, ще проверите ли доколко отговарят на фактите разкритията на АКФ?
Какъв е общият Ви коментар на разкритията на АКФ като компания, която през годините е одитирала част от дружествата?
Има ли проблем?
Разследването на КПНРО ще е в рамките на законовите правомощия на комисията, която проверява дали са спазени процедурите и стандартите при одитите. Тя може да прави препоръки и да налага санкции, като само в много тежки случаи може да отнема временно лицензи.
В закона у нас има ограничение, свързано с концентрацията, но то е специфично и практически неприложимо, когато няма официална свързаност при собствеността на одитираните дружества. Според текста в закона, ако възнаграждението на одитора от "предприятие от обществен интерес" за всяка от последните 2 години надхвърля или ще надхвърли 15% от целия му "оборот", трябва да се вземат предпазни мерки за намаляване от евентуалната "заплаха за независимостта".
При избора на одитор има и друго ограничение – през определен период от време се изисква ротация. Според промени в закона от миналата година не може една и съща фирма да одитира едно предприятие от обществен интерес повече от сумарно 10 години, като след това се изискват най-малко 5 години прекъсване. Преди това имаше таван от 7 години, но те не се смятаха сумарно, поради което често се случваше предприятията да правят 1 година "почивка", когато навъртят 6 години при един клиент, след което се връщаха при него.
В закона обаче има и общи текстове срещу конфликта на интереси. Например одиторът не може да прави одит, ако "една обективна, разумна и информирана трета страна би могла да направи заключение, като вземе предвид приложените от него предпазни мерки, че независимостта му е компрометирана от наличието на риск от проверка на собствената му дейност, наличие на собствен интерес, застъпничество, близки отношения или заплаха, вследствие на финансови, лични, икономически, трудови или други взаимоотношения" между него и клиента.
Големи очаквания – големи разочарования?
Според експерти от бранша, с които Mediapool разговаря, в обществото у нас има нереалистично високи очаквания одиторите да изпълняват контролни функции, докато всъщност основната им работа е да осветляват финансите на фирмите на базата на предоставената им документация.
Те смятат за прекомерни санкциите, които понесоха одиторите на КТБ след затварянето на банката през 2014 г. и последващия ѝ фалит. Тогава бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев изнесе данни, че "един човек е одитирал 50 фирми със заеми от КТБ". Ставаше дума за Николай Орешаров, който бе проверяван за конфликт на интереси, тъй като паралелно се оказа, че е бил и в одитния комитет на КТБ. В края на 2014 г. Орешаров бе наказан от КПНРО с отнемане на правото да извършва независим финансов одит за срок от две години.
Тогава надзорната комисия откри и "съществени пропуски и несъответствия" при проверката на "KPMG България" за одитите на КТБ и глоби компанията, а двама нейни одитори бяха привлечени като обвиняеми. През 2015 г. прокуратурата смяташе, че паричната санкция е прекалено лека мярка за дружеството и е несъотносима към нанесените щети.
По закон одиторите са независими частни експерти, които изразяват публично мнение за това дали финансовите отчети на дружествата отразяват достоверно финансовото им състояние. Въпреки че получават парите си от съответния клиент, те трябва да действат независимо при одита, да спазват професионалните стандарти и поддлежат на контрол от КПНРО. Ако установи съществени нарушения на законите, одиторът е длъжен да обясни това на клиента си.
Какво мнение са изразили одиторите по отчетите за 2022 г.?
* Немодифицираното мнение означава, че според одитора финансовият отчет на компанията представя вярно и честно финансите ѝ; квалифицираното мнение значи резерви, по старата терминология. Одиторът може да се произнесе също с отрицателно мнение (при сериозни проблеми в отчета) или да даде отказ от мнение, когато не му е предоставена надеждна информация.
Само при определени обстоятелства одиторите имат законов ангажимент да сигнализират държавните органи - основно ДАНС по Закона за мерките срещу изпирането на пари, също така прокуратурата – на общо основание, ако попаднат на данни за престъпление. Когато клиентът е "предприятие от обществен интерес" (банка, застраховател, пенсионна компания, дружество на борсата, енергийна компания, газово дружество, ВиК и т. н.) и одиторът изрази квалифицирано мнение (резерви, по старата терминология, б. р.) или установи нарушение на принципа на действащо предприятие, той трябва да уведоми съответния регулатор – например Комисията за финансов надзор (за застраховател), Комисията за енергийно и водно регулиране (за енергийно дружество), БНБ (за банка) и т. н.