Електричеството е спряно. Няколко екипа на пожарната остават да дежурят на място.
Пожарът във вилна зона "Остриците" край Бургас, който изпепели 30 постройки в понеделник, е изцяло потушен и няма опасност за ново възпламеняване. Изгорели са около 1800 декара площ, предава БГНЕС.
Електричеството в района на „Острица 2“, разположена между бургаските квартали „Банево“ и „Ветрен“ и село Миролюбово, е спряно. Освен десетките постройки и покъщнина, унищожени са и шест автомобила. Няколко екипа на пожарната остават да дежурят на място, съобщи тази сутрин шефът на пожарната в Бургас комисар Николай Колев.
Вчера бяха евакуирани 52 души. Жена с две деца бяха влезли в мазето на къща, чийто двор започна да гори. Много бързо наш екип успя да ги евакуира, съобщи още комисар Колев.
На мястото на инцидента бяха изпратени над 10 екипа на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас. В гасенето се включиха и доброволци, както и земеделци от района със своя техника. Усилията на огнеборците бяха сериозно затруднени от постоянно променящата се посока на вятъра и липсата на подходяща инфраструктура, включително пожарни хидранти, в района.
Все още няма информация откъде е твъргал пожара, но днес ще се проведат оперативно-следствени действия, заяви от своя страна областният на Бургас Владимир Крумов.
Има много свидетелски показания за причините за пожара, каза още Крумов. По думите му има много сведения за палене на огън на открито.
Днес се очаква да започне и описване на щетите.
Индексът за пожароопасност е червен, припомни областният управител. Той съобщи, че системата BG-Alert вчера е била успешно активирана.
Властите уверяват, че ще бъде оказана и помощ на пострадалите семейства.
Крумов коментира още, че е започната процедура по урегулиране на имотите в зоната, което ще позволи изграждането на адекватна инфраструктура за превенция на подобни бедствия в бъдеще.