Събота, 12 Юли 2025
           
Новини

Несебър запазва статута си непроменен за още поне две години

   
Несебър запазва статута си непроменен за още поне две години

Несебър запазва статута си непроменен за следващите поне две години, реши Комитетът за световното наследство на ЮНЕСКО в Париж. Държавата обаче ще трябва да изпълни редица препоръки, обясни пред БТА Ангел Митков, аташе в българското посолство с направление ЮНЕСКО.

Българският обект бе разгледан без дискусия заедно с над 20 обекта от цяла Европа.

"Благодарение на усилията на всички заинтересовани страни и с ангажимент за решителни действия през следващите две години, Несебър запазва статута си в списъка на световното културно наследство. Искам специално да благодаря на колегите, които въпреки екстремните срокове и голямото забавяне работиха извънредно, за да предадем подобрения план за управление на 31 март т.г.", написа на страницата си във "Фейсбук" доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата.

В заседателната зала в централата на организацията делегатите обсъдиха състоянието на консервацията на 248 обекта, вече вписани в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, 56 от които са и в Списъка на застрашеното световно наследство, и разгледаха приоритетните действия, необходими за осигуряване на тяхното опазване.

47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство. 

 

ЮНЕСКО

БТА/Милена Стойкова

 

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.