В уникално интервю за „Телеграфно подкастът“ бившият шеф на Националната служба за сигурност и агент под прикритие Владимир Манолов, често наричан „българският Джеймс Бонд“, разказва за някои от най-рисковите си мисии през 90-те години, включително операции по неутрализиране на радиоактивни материали, които са могли да заразят голяма част от страната.
„Лятото на 1996 г. получихме информация, че руска група държи 6 ампули радиоактивен цезий в курорта Албена – достатъчни да замърсят цялото Черноморие, ако само една се счупи“, разказва Манолов.
Заради сериозността на случая той лично поема операцията и се внедрява в групата, дегизиран като шиптър. Целта била да се направи сделка на стойност 100 000 долара за „откуп“ на ампулите. Средствата били осигурени чрез банков кредит, изтеглен лично от него.
„Продавачите отвлякоха източника ми, играха с него на руска рулетка... Беше много напрегнато“, спомня си Манолов.
„Ако сделката се провали, заплашиха да счупят ампулите в морето.“
По време на операцията в района били разположени около 150 барети, а при финалната размяна всички участници, включително Манолов, били арестувани. „Всичко приключи успешно“, обобщава той.
Малко след това същият източник подал информация за складирани 5 кг плутоний край София. Проверка потвърдила сигнала.
„Групата беше много по-професионална. Исках всичко да изглежда максимално реалистично, затова предложих да включим директора на АЕЦ „Козлодуй“. Не го познавах дори. Колкото и да е странно, той се съгласи да участва в операцията.“
Директорът организирал среща с продавачите, които били наблюдавани седмици наред. Непосредствено преди самата сделка му подсказали каква ще бъде схемата. „В специални надуваеми костюми се слиза в едно подземие“.
Заради големия риск в крайна сметка операцията завършила с т.нар. „японско проследяване“ – агентите започнали да следят демонстративно участниците в сделката, които се усетили и избягали. Плутоният бил изнесен от страната.
„Нямахме техническа възможност да проследим накъде, но проверихме мястото – нямаше радиоактивност“, казва Манолов.