Четвъртък, 10 Юли 2025
           
Политика

Правосъдният министър: Докладът на ЕК за върховенство на закона ясно подчертава напредъка, постигнат от кабинета „Желязков“

   
Правосъдният министър: Докладът на ЕК за върховенство на закона ясно подчертава напредъка, постигнат от кабинета „Желязков“

"Постигнатите резултати са окуражаващи, но ни очаква още много работа по важни теми за гарантиране на справедливостта за българските граждани и борба с корупцията." - посочва Георги Георгиев.

Първият доклад на ЕК за върховенство на закона отчетливо подчертава напредъка, постигнат от кабинета „Желязков“ чрез ключови законодателни реформи. 
Това заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев в профила си във Фейсбук. 

"Годишният доклад на Комисията е оценка за случилото се в страната в периода юли 2024 – юли 2025 г. Той съдържа анализ на традиционно важните теми за върховенство на закона, по които работят държавите членки.
За България е важно, че в доклада са оценени положително повечето законодателни реформи, по които правителството и парламентът работиха усилено през последните шест месеца." - посочва той.

"Мотивиращо е, че законопроекти, които изготвихме в Министерство на правосъдието, са отбелязани от Комисията като положителен напредък", отбелязва министърът.

Той конкретизира за кои законопроекти става дума:    

- Въвеждането на задължителна съдебна медиация с информационни срещи.
- Въвеждането на нови цифрови инструменти в правораздаването. Това става с промените в АПК, с които разширяваме обхвата на задължителното електронно връчване по отношение на фирми, адвокати, нотариуси, държавни институции, включително и задължение съдилищата да комуникират електронно помежду си.
- Промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения, с които транспонирахме изцяло европейската директива, насочена към борба с корупцията.
- Разширяване на съдебния контрол върху постановления на прокуратурата в случаи на прекратяване и спиране на разследвания за корупционни престъпления без пострадали, като се дава възможност на редица държавни органи да оспорват прекратяването/ спирането.
- Внасянето в парламента на проект за правила за работата на независима номинационна комисия за избор на членове на КПК.
- Започнал процес на изготвяне на законодателство за прозрачност на лобизма.

"Постигнатите резултати са окуражаващи, но ни очаква още много работа по важни теми за гарантиране на справедливостта за българските граждани и борба с корупцията." - заключава Георги Георгиев.