Понеделник, 07 Юли 2025
           
Новини

Общественият съвет към КЗК стартира с фокус върху актуализираните приоритети и правилата за конкуренция при въвеждане на еврото

   

  КЗК

Общественият съвет към Комисията за защита на конкуренцията започна работа с обсъждане на актуализираните приоритети на антимонополния регулатор за 2025 г. и с фокус върху правилата за конкуренция в процеса преди и след въвеждане на еврото.  

Консултативният орган, създаден по инициатива на председателя на КЗК доц. Росен Карадимов, подпомага институцията при формирането на политики и предложения, насочени към по-конкурентна, ефективна и справедлива пазарна среда.

В съвета участват представители на национално признатите работодателски организации - Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, двата национални синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа“, Българска национална асоциация „Активни потребители“ и експерти. Целта е да се създаде устойчива платформа за експертен и обществен диалог, чрез която да се насърчи институционалното сътрудничество със заинтересованите страни, да се подобри прозрачността и ефективността на работата на КЗК и да се повиши общественото доверие в антимонополния регулатор.

„Конкурентната среда не се създава само чрез прилагането на способите на регулирането и контрола. Тя изисква активен обществен диалог, институционална последователност и експертна подкрепа. Общественият съвет към КЗК е нова форма на обществено взаимодействие, която ще позволи на Комисията да бъде по-открита и ефективна в работата си”. Това заяви при откриване на първото заседание на консултативния орган председателят на КЗК доц. Карадимов.

Image 1

На заседанието бяха обсъдени актуализираните приоритети в дейността за 2025 г., предложени от новия състав на КЗК. Освен обичайните приоритети, фокус през т.г. се поставя върху провеждане на бързи секторни анализи в социално значими сектори. КЗК вече стартира два секторни анализа – на пазарите на храни и на лекарства. Предстои образуване на мащабни прочувания и в секторите телекомуникации, електронна търговия и финанси. Сред новите приоритети са засилване на контрола по веригите за доставки на селскостопанските и хранителните стоки; активизиране работата по разкриване на забранени споразумения и на злоупотребата с монополно или господстващо положение, както и по разкриване на нарушенията, свързани с тръжни манипулации във всички сектори, в който се разходва значим обществен ресурс. Фокус се поставя върху провеждане на производствата по застъпничество за конкуренция – недостатъчно уплътнено към момента правомощие на КЗК, но със съществено значение за осигуряването на конкурентна икономическа среда във всички икономически отрасли. Акцент в работата ще бъде съблюдаване на правилата на конкуренцията в процеса преди и след въвеждане на еврото в България.