До 28 юли ще бъде внесен общ законопроект от всички парламентарни групи. Това обяви проф. Костадин Ангелов след заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване, на която бяха обсъждани възможностите за законодателни промени за въвеждане на минимални изисквания при определянето размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, съобщава БТА.
Той посочи, че има категорично желание този проблем да бъде решен.
Костадинов заяви, че утре управляващите ще чуят новостите, които предлагат младите лекари.
До 28 юли няма да коментираме нищо конкретно, ние няма да си позволим да коментираме през медиите и да си "подаваме топката", ще останем конструктивни до края в този диалог, изтъкна той.
Запитан доколко са реалистични исканията, той отново посочи, че това ще стане ясно на 28 юли. Младите лекари искат начално възнаграждение от три минимални работни заплати.
На свой ред министърът на здравеопазването Силви Кирилов посочи, че е доволен от дискусията, която повдигна не само въпроса за възнагражденията на младите медици, които сега започват своя професионален път. По негови думи в системата на здравеопазването в годините са насложени доста сериозни проблеми и това е един от тях. Според Кирилов тези проблеми не би трябвало да се решават един по един.
В здравната комисия зам.-председателят на "Има такъв народ" Тошко Йорданов се обърна към протестиращите студенти по медицина и млади специализанти с думите: "Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 лв. щастливи, колкото може да си позволи държавата", пише "Дневник".
По думите му в провинцията има много и добре платени работни места, но всички студенти искат да работят в София или в големите градове.
"В Сандански болницата дава достатъчно висока заплата, дава общински апартаменти и няма желаещи. Вие искате да завършите, да специализирате каквото си искате, независимо дали имате необходимите познания", коментира още депутатът от ИТН.
Той обвини студетите, че са дошли на заседанието на комисията неподготвени, тъй като не са представили исканията си достатъчно пълно и ясно. По думите му ако на младите лекари се даде искания от тях процент увеличение, те ще взимат по-високи заплати от своите преподаватели.
Изказването му предизвика остра реакция от "Продължаваме Промяната".
Според ПП е абсолютно неприемливо народни представители да третират лекарите и медицинските сестри като лесно заменима, нископлатена работна ръка, докато всъщност това са хората, които се грижат за здравето на всички и са бъдещето на здравеопазването ни. Лицемерно е да се твърди, че не могат да бъдат осигурени средства за младите лекари и медицинските сестри, докато се увеличават с 50% до 75% заплатите в секторите на сигурността без никакви реформи, изтъкват от партията.
Те призовават министъра на здравеопазването, назначен в правителството от квотата на ИТН, незабавно да отговори дали подкрепя мнението на Тошко Йорданов. Освен това апелират и другите партии от управляващото мнозинство - ГЕРБ, БСП и ДПС "Ново Начало", да заявят дали застават зад позицията на партньора си от ИТН.
За нас остава приоритет задържането на кадрите в здравеопазването да работят в България и да са добре заплатени и мотивирани да останат в страната ни, категорични са от ПП.
Те припомнят, че са внесли в парламента проект на решение, с което да се задължи Министерство на здравеопазването да увеличи заплатите на младите лекари и специализанти на 125% от средната работна заплата в страната и на специалистите по здравни грижи на 90% от средната работна заплата, но то все още не е придвижено от председателя на Народното събрание към пленарна зала.
Освен това ПП предложили в бюджета на НЗОК да се заделят 60 млн. лв. за заплати на медицинските специалисти в държавните и общински здравни заведения, но идеята била отхвърлена от управляващото мнозинство ГЕРБ, ИТН, БСП и ДПС "Ново начало".