Вторник, 01 Юли 2025
           
Коментари

Гражданите в ЕС вярват на правосъдието, българите - не

   


Европейската комисия представи днес данни за състоянието на правосъдните системи в ЕС, предава кор. на БТА Николай Желязков Според гражданите в повечето държави от ЕС независимостта на съдебната власт се е подобрила или е останала без промяна в сравнение с миналата година, се посочва в съобщение на комисията.

За първи път ЕК включва показатели, свързани с дейността на единния пазар, заради отражението на независимите правосъдни системи върху справедливата и конкурентна пазарна среда. Цифровизацията на европейското правосъдие напредва, като в девет държави има възможност за електронно представяне на доказателства по граждански, търговски, административни и наказателни дела, а в 26 държави може да се образува производство или да се предяви иск онлайн по граждански и търговски дела.

Докладът показва, че в държавите съществуват различни процедури за определяне на структури за преразглеждане на обществените поръчки и национални комисии за защита на конкуренцията. Повече от половината от дружествата в 15 държави от ЕС оценяват положително независимостта на структурите за преглед на обществените поръчки.

Данни от проучване на Евробарометър показват, че над половината от гражданите и дружествата в ЕС оценяват положително независимостта на съдебните системи. ЕК представя подобни данни от 2013 г., за да следи реформите за ефикасност, качество и независимост на правосъдните системи. Предвижда се тези данни да бъдат включени в годишния доклад за върховенството на закона в ЕС, който ще бъде представен следващата седмица.

ДАННИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ

Проучването на Евробарометър съдържа данни за България с оценка на независимостта на правосъдието от гражданите и от дружествата. Сред българските граждани съмнения в независимото правосъдие имат 63 на сто (57 на сто в ЕС). Общо 93 на сто у нас и 92 на сто в ЕС казват, че в последните две години не са участвали в съдебен спор..

Според три на сто от гражданите у нас състоянието на независимостта на българското правосъдие е много добро (13 на сто в ЕС), като добро го оценяват 24 на сто (41 на сто в ЕС), като лошо - 33 на сто (23 на сто в ЕС, а като много лошо - 30 на сто у нас и 13 на сто в останалите държави от ЕС.

При българските дружества много добра оценка за независимостта на правосъдието дават два процента (12 на сто в ЕС), добра - 25 на сто (40 на сто в ЕС), лоша - 27 на сто у нас и 22 на сто при останалите в ЕС, а много лоша - 31 на сто у нас (12 на сто в ЕС). В България пет на сто (14 на сто в ЕС) от фирмите очакват със сигурност законът и съдът да бъдат в защита на техните инвестиции, 36 на сто (41 на сто в ЕС) са склонни да очакват такава закрила, неуверени са 32 на сто у нас и 25 на сто от останалите в ЕС, а 22 на сто у нас и 15 на сто в ЕС нямат подобни очаквания.

Сред причините да нямат доверие в правосъдието 63 на сто от дружествата у нас (58 на сто в ЕС) посочват непредсказуемо и непрозрачно законодателство, а 56 на сто (63 на сто в ЕС) - качеството на законодателния процес.