Петък, 13 Юни 2025
           
Новини

Изложба „TRINITY“ с участието на световноизвестния художник Александър Дик

   
Изложба „TRINITY“ с участието на световноизвестния художник Александър Дик

Галерия Vivacom Art Hall Оборище 5 има удоволствието да Ви покани на едно изключително културно събитие – откриването на изложба TRINITY на Александър Дик, в колаборация с престижната немска AK Gallery. Събитието ще се състои на 17 юни от 18:00 ч. и ще бъде отбелязано със специалното присъствие на световноизвестния артист. Посетителите ще имат уникалната възможност да се срещнат лично с автора. Експозицията може да бъде разгледана от 17 юни до 28 юни 2025 г. в галерията, като входът е свободен.

ТРОИЦА – Александър Дик

България е земя на дълбока символика и непрестанна трансформация. Някога център на могъща империя, пазител на византийската култура и държава, която непрекъснато се преоткрива – политически, културно и художествено. Фреските в Бояна, тракийските съкровища и революционната сила на българския авангард от XX век са свидетелства за едно художествено наследство, което живее и до днес. В тази традиция на обновление се вписва и Александър Дик със своята изложба TRINITY – размисъл върху триединството на миналото, настоящето и бъдещето, която намира своето място в България отвъд границите на Берлин.

Изложбата изгражда мост между миналото и суровото настояще. В свят, в който политическите системи се повтарят, социалното неравенство продължава, а индивидът трябва отново и отново да се бори срещу всевластни структури. Дик противопоставя образи с екзистенциална мощ.

София, столицата на България, става сама по себе си метафора – град, носещ името на божествената мъдрост и в същото време ежедневно живеещ противоречието между традиция и трансформация. В това градско напрежение TRINITY разгръща своето въздействие – като визуална литургия на промяната, в която божественото не е отвъд, а се явява именно в човешкия конфликт с времето си.

Това напрежение между вътрешност и външен подем прониква и в останалата част от изложбата. Тъмни, почти брутални произведения се сблъскват със светли, почти игриви цветови композиции. Това е полюсно напрежение, което и самата България познава добре – страна, която се люлее между традиция и обновление, страна, в която паметниците на миналото съжителстват с най-острите въпроси на съвремието. Както София се представя като град на контрастите – с реликви от социализма редом до възходящ авангард – така и произведенията на Дик отказват еднозначно тълкуване.

Изложените скулптури на Бегачите засилват това усещане: движение като съпротива, непрекъснато бягане въпреки всички трудности. Те символизират силата на трансформацията, продължаването дори в моменти на изтощение. И едва ли могат да бъдат показани на по-подходящо място: България винаги е била земя на странници – от тракийските воини до революционерите, които преобразяваха своята родина.

С TRINITY Александър Дик не предлага готови отговори, а открита система за размисъл. Това е изложба, която не поучава, а предизвиква – огледало за един свят в неумолимо движение. И че именно България държи това огледало днес, не е случайност: това е напомняне, че истинското изкуство не просто създава красота – то пише история.

Александър Дик е съвременен руско-германски художник, роден през 1983 г. в Казахстан, тогава част от СССР. Неговият живот и творчество са дълбоко повлияни от сложния му път от детство в СССР и Берлин-Марцан до настоящето му като артист. Роден е в семейство на "руски немци" в Казахстан. През 1992 г. семейството му се премества в Германия, в Берлинския квартал Марцан, който е бил известен с тежките си условия и социални предизвикателства. От много ранна възраст Александър е имал силно влечение към рисуването и живописта. Въпреки тази страст, консервативната среда, от която произлиза, го е възпирала да преследва артистичен път. През годините продължава да рисува тайно, намирайки убежище в своя потаен, почти клаустрофобично студио в мазето на супермаркет. През 2018 г., той взема смело решение да се посвети изцяло на изкуството. През 2019 г. започва редовно обучение в Берлинската академия по живопис, което го кара да "продиша отново" и става неудържим в творчеството си. По време на пандемията от COVID-19, той тайно организира първите си "Kellerism" (Келеризъм) изложби в подземни пространства, успявайки да привлече първите си колекционери. Започва да излага публично своите произведения през 2019 г.

Изкуството на Александър Дик е дълбоко повлияно от личните му борби, вътрешни конфликти и търсене на идентичност. Той използва ярки цветове и сложни материали, създавайки плътни, многопластови и дълбоко емоционални творби.

Майсторски владее маслената живопис, която нарича своя "истински език", но същевременно експериментира непрекъснато с различни техники – рисува с четка, шпатула и спрей, а понякога дори хвърля боя върху платното. Известно е, че работи върху няколко платна едновременно, като често поставя едно платно под краката си, за да събира пръски боя, отпечатъци от стъпки и дори цигарени пепели, които стават част от творбата му.

Александър Дик е излагал активно в Германия и в чужбина, включително:

Самостоятелни изложби: "Das Manifest" (NOTAGALLERY, Берлин, 2024), "Podium" (Stiftung Starke, Берлин, 2024), "Berlin Compositions" (JARILAGER Gallery, Сеул, Южна Корея, 2024), "Das Schaufelwerk" (Pashmin Art Gallery, Бад Тьолц, 2023), "Sex, War And Blooms" (Kunstraum CapRate Values AG, Берлин, 2022), "Bahnung" (Pashmin Art Gallery, Хамбург, 2021). Участвал е и в множество групови изложби в Германия, Испания, Австрия и др. Негови творби са били част от изложби в Mark Rothko Art Centre (Даугавпилс, Латвия, 2023), Archive Art Museum (Пекин, Китай, 2023), и Transluminale Biennial (Детройт, САЩ, 2014). Участвал е в престижни панаири като Art Fair Paris, Art Fair Brussels, Berlin Art Week, Art Innsbruck и Art Fair Monaco.

Александър Дик е пример за художник, чийто дълбок личен опит и вътрешна борба се превръщат в мощна движеща сила за неговото изкуство, предизвиквайки зрителите да се сблъскат с комплексни теми и да преосмислят възприятията си.