Петък, 30 Май 2025
           
Новини

Терзиев: Развиваме зелената система с нов подход и визия за устойчивост

   


Повече от 1000 броя нови дръвчета и храсти са засадени в София в последните няколко седмици с изцяло нов подход, който цели да развие зелената система на столицата по устойчив начин. Това разказа кметът на Столична община Васил Терзиев.

Новият подход на неговия екип включва няколко ключови принципа, които, макар и все още да не са напълно видими, „след време ще се усетят от всички в града като повече зеленина и по-чист въздух,“ каза кметът.

Ключови принципи на новия подход:
▪️ Инвестиции в по-големи и устойчиви фиданки: Това подобрява тяхната издръжливост и минимизира риска от унищожаване при неблагоприятни условия или вандализъм.
▪️ Анализ и подбор на терените: Избират се най-уязвимите на запрашаване и високи температури терени, за да може всяко засадено дърво да има максимален ефект върху подобряване качеството на живот на софиянци.
▪️ Модерни системи за напояване: На места с по-неблагоприятна почва се влагат модерни системи за забавено напояване около кореновата система на дръвчетата.
▪️ Външно финансиране и партньорства: Привлича се външно финансиране, работи се с надеждни партньори и активно се включват гражданите в процеса.

В последните няколко седмици, следвайки тези принципи, екипите на Столична община са засадили общо 349 от над 1000 броя едроразмерни фиданки липа, чинар, червенолистна джанка, акация и ела, планирани за този сезон, както и 670 броя декоративни храсти роза, птиче грозде, спирея, лавандула и др. Всички те са на едни от най-натоварените локации в столицата – по големите булеварди и кръстовища, пред входовете на метростанции и в пустеещи зони в някои паркове.

„София да бъде по-зелена, по-красива и по-устойчива на климатичните промени – това зависи от всички нас,“ каза още кметът.

Иновативни подходи и европейско финансиране

Кметът отбеляза и промяна в начина, по който се подхожда към училищните дворове. „За да развиваме зелената система с още по-иновативни подходи, променихме изцяло начина, по който гледаме на училищните дворове – от тази година растителността в тях вече се поддържа от общината, за да освободим директорите от тази несвойствена за тях дейност“, обясни той. Общината работи и по нова концепция за преобразяване на дворовете в зелени оазиси, достъпни за всички в квартала.

Освен дейностите по залесяване, заложени в бюджета, Столична община успя да привлече близо 6 млн. лв. еврофинансиране за инвестиции в зелена инфраструктура, целяща по-чист въздух в София. До края на 2026 г. се планира разширяване на зелените площи и изграждане на поливни системи на ключови транспортни локации и междублокови пространства в 10 района на София, които са най-уязвими на ефекта от градския топлинен остров.

Васил Терзиев изрази своята благодарност към всички столичани, които осъзнават важността на грижата за зеленината. Той подчерта, че освен опазването на засадените от Столична община дървета стотици хора редовно се включват в различни инициативи за залесяване, организирани както от общината, така и от други организации. Той призова столичани да се включат в инициативата Гора в квартала.