Много бързо се променят нещата. Доган създаде Пеевски, той създаде и модела. В момента Доган го няма. Борисов е на втора линия, виждаме. Отпред е "голямото момче".
Това заяви депутатът от ПП-ДБ и бивш премиер Николай Денков пред БНТ за политическата ситуация в страната след като вчера Джевдет Чакъров обяви помирение между двете фракции в Движението за права и свободи и се оттегли като председател на парламентарната група на ДПС. Впоследствие хората около Ахмед Доган го упрекнаха, че е взел решението еднолично и отрекоха да има обединение с формацията на Делян Пеевски.
"Това, което ние достатъчно пъти пробвахме, за да видим, че не работи, е да разчупим тази комбинация между тях, която би позволила моделът да се разпадне и да тръгнем по едни действително европейски правила", посочи Денков.
По думите му, след като е минал през Доган, вчера Пеевски е минал и през Джевдет Чакъров като валяк. Депутатът отбеляза, че очевидно това ще промени отношенията между двете ДПС-та, но това е техен вътрешен процес.
"Може би има следващи, които стоят в тая редичка. Може би Борисов, може би хората около него. Така че по-скоро това е предупреждение за тези, които са по някакъв начин зависими от прокуратура, от тези поръчки, за които стана дума вчера. Така че, това са процеси, които се развиват. Ние това, което трябва да гледаме, е да си отстояваме нашите принципи", заяви Николай Денков.
Запитан защо мисли, че може Борисов да е следващия, той отговори, че както се вижда от доста време, лидерът на ГЕРБ не взима самостоятелни решения. "Това се видя и по-миналата година, и миналата година. Всъщност разпадането на сглобката беше до голяма степен повлияно именно този тип влияние, което не даваше свобода на Борисов да се освободи от Пеевски", заяви Денков.
Той коментира и казуса с очакването приемане на страната ни в еврозоната, върнатото предложение на президента Румен Радев за провеждане на референдум за въвеждането на еврото у нас и решението на държавния глава да сезира Конституционния съд.
Според народния представител служебните правителства на президента Румен Радев са имали за цел да попречат за влизането на България в еврозоната. "Ако не бяхме направили тогава това редовно правителство, нямаше да има Шенген. Щяхме да бъдем отвънка. Нямаше да имаме еврозона. Защото да припомним, че служебните правителства тогава всъщност ни извадиха от еврозоната", коментира той.
Денков изрази дълбоко убеждение, че това е естествения процес, с който завършва нашата евроинтеграцията на България. "Така е по договор, така е по същина. Да бъдем там, където се вземат решенията. В сърцето на Европа, както казваме", отбеляза той.
Депутатът изтъкна, че страната ни не е успяла да завършим процеса на промяна на правосъдната система. "И ще си патим от това нещо. Защото справедливост няма да получим, именно защото правосъдната система в момента не работи както трябва. И примери колкото искате. И за бухалките, и за чадърите", добави той.
Като пример за опит да се отклони България от европейския път Денков посочи предложения бюджет от бившият служебен финансов министър Росица Велкова. "Единият пример е за бюджета на Росица Велкова, който беше с 6,7% дефицит, предложен през 2020 г. Това беше внесен бюджет в Народното събрание с този дефицит. Резултатът от това и това го знам, не е въпрос на слухове, е, че в еврозоната, тези, които вземат решението, когато видяха това решение, извадиха България от списъка, който да се разглежда".
Според народния представител това е било опит да бъде извадена България от европейската интеграция, както в момента предложението за референдума, отправено с ясното съзнание, че той противоречи на конституцията, е опит да се създаде напрежение, с което отново страната да бъде извадена от европейския път. "Аз вече нямам никакви съмнения, че през цялото това време, всъщност екипът около президента е работил срещу това България да върви в тази посока", отсече Денков.
По думите на бившия премиер президентът е направил като държавник стъпка в изключително грешна посока. "Един държавник, който знае, че това е договорът, който България трябва да изпълнява, който казва, че няма проблем в това, че трябва да се приеме еврото, само че хората не са информирани, всъщност би трябвало като държавник да каже как да бъдат информирани хората, той самият да участва в този процес, да намали напрежението, което е чисто емоционално, за да може да стане разговорът по отношение на действително аргументите, които хората биха чули", подчерта Николай Денков.