Народното събрание одобри на първо гласуване законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между България и стратегическите командвания на НАТО, известен като допълнение към Парижкия протокол.
Законопроектът, внесен от Министерския съвет, предвижда облекчения за чуждестранния съюзен персонал, пребиваващ в страната, с цел утвърждаване на България като надежден и равнопоставен домакин в рамките на Алианса.
Сред основните изменения са: намаляване на прага за данъчно облекчение при покупка на лични вещи от 200 евро на 64 евро; увеличаване на месечния лимит за освобождаване от ДДС и акциз за гориво - от 100 на 150 литра.
Измененията са договорени чрез размяна на писма между българската страна и двете стратегически командвания на НАТО - Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията. Документите са подписани на 9 септември и 28 октомври 2024 г.
От "Възраждане" изразиха несъгласие с предложението. Депутатът Ивелин Първанов заяви, че ще предложат промяна в заглавието на законопроекта за по-голяма яснота. Според него мярката за освобождаване от данъци и облекчения за гориво е "сервилно отношение" към съюзниците. Той подчерта, че българските военнослужещи не се ползват с подобни привилегии и определи предлаганите разпоредби като "алъш-вериш". Партията настоява приоритет да бъде повишаване числеността на българските въоръжени сили, където недокомплектът остава проблем.
Народното събрание обсъди и втори законопроект за ратифициране на Техническо споразумение, с което се създава временна рамка за поддръжка от страната домакин на новите Съюзни сили за реагиране (ARG) на НАТО. Ратификацията не бе гласувана, тъй като врмето на пленарния ден приключи.
Документът предвижда временното прилагане на клаузи от действащото споразумение за поддръжка на Съвместните сили с много висока степен на готовност (VJTF), което беше ратифицирано от 44-ото Народно събрание през 2017 г.
Споразумението обхваща теми като: правен и финансов статут на съюзническите войски; медицинско осигуряване; защита на силите; освобождаване от такси и данъци; опростени гранични процедури.
Целта е да се осигури плавен и безпроблемен преход до приемането на постоянна правна уредба за новите Сили за реагиране.
Дебатите по законопроекта ще продължат в следващото пленарно заседание.
Партия "Възраждане" се обяви и против тази ратификация, настоявайки, че България трябва да съсредоточи усилията си върху укрепването на собствените си въоръжени сили, вместо да предоставя допълнителни облекчения на чуждестранни формирования.