Сряда, 21 Май 2025
           
Коментари

Правозащитник с отворено писмо до ЕК: Изпратете наблюдатели на процеса в Битоля, срещу Любчо Георгиевски

   
Правозащитник с отворено писмо до ЕК: Изпратете наблюдатели на процеса в Битоля, срещу Любчо Георгиевски

Европа ще даде важен сигнал, че международната общност е ангажирана с развитието на правовата държава в Северна Македония и че гражданите, независимо от тяхната етническа или културна идентичност, не са сами в стремежа си към справедливост и свобода

На вниманието на

European Commission

Делегация на Европейския съюз в Северна Македония

Посолство на САЩ Северна Македония

Marta Kos

Марта Кос - комисар по разширяването

(изпратено по имейл)

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Република Северна Македония се стреми да покаже пред своите партньори, че е ангажирана с принципите на върховенството на правото, защитата на човешките права и свободата на изразяване – ценности, които са в основата на демократичните общества. Днес, 21 май 2025 г., в съда в град Битоля предстои съдебен процес срещу г-н Любчо Георгиевски. Поводът за това дело са негови публични изказвания, свързани с националната му идентичност, исторически възгледи и културна принадлежност. Това поражда сериозни въпроси относно зачитането на основни права – включително свободата на мисълта, словото и сдружаването, гарантирани както от вътрешното законодателство на Северна Македония, така и от международни документи, по които страната е страна. Особено тревожен е контрастът между този случай и начина, по който държавата третира други, значително по-тежки прояви – като палеж на помещения на сдружение, свързано с българската общност. При подобен инцидент извършителят получи условна присъда, въпреки че престъплението е извършено от омраза – квалификация, която според македонския наказателен кодекс предполага по-сериозни последствия. С тези примери възниква основателно съмнение относно последователността и безпристрастността на правоприлагането в страната – особено когато се засягат чувствителни теми, свързани с национална идентичност и историческа памет. 

Разбираме и уважаваме принципа на независимост на съдебната система. Въпреки това ви призоваваме да наблюдавате отблизо този съдебен процес – не с цел намеса, а като гаранция, че основните права и свободи се зачитат в духа на европейските и международните стандарти. Конкретно, бих ви насърчили да обмислите възможността за изпращане на наблюдатели на процеса в Битоля. Това би било важен сигнал, че международната общност е ангажирана с развитието на правова държава в Северна Македония и че гражданите, независимо от тяхната етническа или културна идентичност, не са сами в стремежа си към справедливост и свобода.

С уважение: Станислав Станев, 

гражданин на ЕС и на България,

член на Адвокатска колегия – Пловдив,

доктор по международно право и международни отношения