Няма непреодолима сила, която може да спъне процеса по присъединяването ни към еврозоната. Това заяви пред журналисти премиерът Росен Желязков.
Той отбеляза, че на 4 юни ЕК ще се произнесе по извънредния конвергентен доклад, поискан от България. По думите му, ако решението е положително започва един административен процес, който ще ангажира Съвета на ЕС, Европейския съвет, ЕП. Процедурата е дълга. Процесът трябва да завърши с отпадането на дерогацията за България, тъй като вече покриваме Маастрихтските критерии, посочи Желязков.
Министър-председателят поясни, че процедурата е сложна, като в нея са ангажирани много институции като ЕЦБ, ЕК, Еврогрупата. Този сложен процес трябва да завърши с резултатите от мониторинга, който се провежда в момента върху инфлацията и дефицита, поясни той. Желязков подчерта, че очаква положителен доклад.
Премиерът заяви, че това не означава, че правителството не приема всички необходими действие за въвеждането на еврото. Той изтъкна, че тече информационна кампания, водят се разговори с търговските вериги, и се работи по контролни механизми. Желязков добави, че ще бъдат направени и промени в Закона за въвеждане на еврото, за да имат българите сигурност, че спестяванията им ще бъдат гарантирани.
Той засегна и темата за протеста на служителите в столичния градски транспорт. По думите му държавата дава ежегодно субсидия за градския транспорт. През 2024 г. субсидията за Столична община е в размер на 89 млн, лв. За 2025 г. е увеличена със 17 милиона лева, поясни Желязков. Премиерът добави, че са били нужни допълнителни средства, за да се изпълнят исканията на протестиращите.
Той открои срещата си с кмета на София Васил Терзиев като конструктивна. Неговият ангажимент да осигури 15 млн. лв. бе съпътстван от това държавата да добави към субсидията още 15 млн. лв., посочи той. По думите му това е ключът към това СО да има бюджет. Правителството не е играещ треньор на СОС и на кмета, за да се опитва да осигури резултата във фискалния план на столицата, подчерта Желязков.
Не искаме благодарност. Искаме града да функционира нормално. Държавата не гласува пари за заплати, а увеличение на субсидията за градски транспорт. Ако Терзиев прецени, че няма нужда от него, може да го върне на държавата, каза още Желязков.