Кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Даниел Панов сезира Министерството на културата (МК) и Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) за нередности по отношение на извършен ремонт на възрожденска къща в село Арбанаси, разположено на територията на ръководената от него община. Това става ясно от публикация на Панов във "Фейсбук"
Той изтъква, че е извършен некачествен ремонт на един от най-ярките образци на типичната възрожденска арбанашка архитектура от 18-и век. Къщата на баба Кали е и Творчески дом на великотърновската структура на Съюза на архитектите в България.
Сградата е реставрирана и адаптирана през 70-е години на 20 век. Тя има статут на национален паметник на културата и част от архитектурния резерват Арбанаси. В нея е сниман и филмът "Крадецът на праскови".
Панов уточнява, че възрожденската къща е обект на реставрация и консервация. Разрешение за строително-ремонтните дейности е издадено през 2023 година. В проекта са били дейности по покривната конструкция, зидарията, фасадната мазилка и отводняването. Кметът на Велико Търново отбелязва, че в съгласувателните процедури с Министерство на културата изрично е посочено, че покривът следва да се препокрие с автентични едноулучни керемиди. По думите му обаче е установено, че вместо това са поставени са керемидени цигли "Брамак", което цялостно нарушава автентичния вид на сградата.
"Поради това, съобразно правомощията ми по закон и дължимата грижа на добър стопанин, сезирам Министерството на културата и ДНСК за предприемане на нормативно регламентирани действия за гарантиране опазването на старинната къща като недвижима културна ценност от национално значение", заявява Даниел Панов.
БНР информира, че в последните години възрожденската къща е била в окаяно състояние и са били издадени няколко предписания от кмета за незабавен ремонт.
"Строителят е направил драстично нарушение, заради което сезирам институциите", коментира Панов пред националното радио. "Турските керемиди, които трябва да се възстановят, са сменени със съвременни керемидени цигли "Брамак". Това наистина е безумие", смята той.
По думите му градовете с богато културно-историческо наследство нямат местни структури на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) и НСОРБ от 4 години настоява пред министрите на културата да се създадат такива звена за осигуряване на по-строг и навременен контрол. "Не може археолози да контролират паметниците на културата, най-вече ремонта, реставрацията, адаптацията", категоричен е Панов.