Петък, 16 Май 2025
           
Новини

София отчита втора поредна година нива на фини прахови частици под допустимия максимум

   


2024 година е референтна за решението на ЕК от 2020 г. срещу България за неспазване на нормите

За втора поредна година Столичната община отчита успешно спазване на европейските и национални норми за качеството на атмосферния въздух по показател фини прахови частици (ФПЧ10). Данните за 2024 г. показват, че броят на дните с превишение на средноденонощната норма (50 µg/m³) е под допустимия максимум от 35 дни за всички измервателни станции на територията на града.

Анализът на данните от 2017 г. до 2024 г. показва ясна положителна тенденция за намаляване на броя на превишенията във всички градски станции – АИС „Дружба“, АИС „Павлово“, АИС „Надежда“, АИС „Хиподрума“ и АИС „Младост“.

Освен спазването на дневните норми, през 2024 г. всички автоматични станции на територията на Столична община са под нормативно установената средногодишна концентрация на ФПЧ10 от 40 µg/m³. Тази устойчива тенденция е особено значима на фона на данните от 2017 – 2018 г., когато в четири от петте станции са регистрирани превишения на средногодишната норма.

„Продължаваме да прилагаме безкомпромисно всички мерки, които ни помагат да подобрим качеството на въздуха. Независимо дали България ще продължава да подлежи на контрол от Европа, или не, след добрите резултати София ще продължи да се стреми към още по-добро качество на въздуха, защото това да направим живота в столицата възможно най-здравословен и приятен за всички е водещо за нас, а правилата просто трябва да се следват.“ Така кметът Васил Терзиев коментира резултатите.

2024 година е референтна в контекста на решението на Европейската комисия от декември 2020 г. срещу България за неспазване на нормите за качеството на атмосферния въздух, тъй като именно през тази година се очакваше да влязат в действие основните мерки, предприети от страната за изпълнение на европейското законодателство. Данните за 2024 г. за София, които показват спазване на допустимия брой превишения на средноденонощната норма за ФПЧ10 в столицата, както и съответствие със средногодишната норма, са важен индикатор за постигнатия напредък в изпълнението на това решение и усилията на общината за подобряване качеството на въздуха.

Системният подход на Столична община, който дава положителен ефект, включва строг контрол и инвестиции в екологични алтернативи в 5 ключови области:
▪️ Ограничаване на замърсяването от автомобили чрез въвеждане на нискоемисионна зона в центъра на града, модернизиране на градския транспорт и инвестиции в обществени паркоместа за ограничаване на вторичното разпрашаване;
▪️ Ограничаване на замърсяването от битово отопление чрез въвеждане на нискоемисионна зона и Програма за безплатна подмяна на печките на твърдо гориво с електроуреди;
▪️ Ограничаване на замърсяването от строителството с рекордно висок контрол на строителните фирми;
▪️ Ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци с рекордно висок контрол на горенето и елиминиране на незаконните сметища;
▪️ Разширяване на зелената система – с елиминиране на "калните точки", рекордни  инвестиции за проектиране на нови зелени площи в кварталите и привличане на външно финансиране за проектите.

Анализът на данните показва устойчива тенденция за подобряване качеството на атмосферния въздух в София по двата основни нормативно определени критерия – брой превишения на средноденонощната норма и средногодишна концентрация на ФПЧ10.