Европейският съюз се готви да приложи много по-високи мита върху украинския внос до седмици, съобщава "Файненшъл таймс".
Това ще е удар за икономиката на Киев в решаващ момент в борбата на страната срещу руската агресия.
Дипломати посочват, че решението за внезапно прекратяване на специалните търговски споразумения - които позволяваха на повечето украински стоки да влизат безмитно в ЕС - е дошло, след като Полша поведе натиска да бъдат защитени фермерите в блока.
ЕС има съществуващо споразумение за свободна търговия с Украйна, но след руската инвазия през 2022 г. отиде по-далеч и временно отмени оставащите мита.
Тези договорености изтичат на 6 юни и Съюзът планира да ги замени с "преходни мерки", докато двете страни актуализират общото си търговско споразумение.
Дипломати обаче отбелязаха, че това преходно предложение, наскоро изпратено до страните членки на ЕС, ще намали драстично безмитните квоти за селскостопански продукти - спасителен пояс за фермерите и бюджета на Украйна.
Когато беше създаден за първи път през 2022 г., безмитният режим се прилагаше за евтините украински птиче месо, пшеница и захар, голяма част от които преминаваха през страните от ЕС на път за Африка и Азия. Фермери и политици в Полша, Франция и други държави обаче скоро обвиниха украинския износ за намаляването на вътрешните цени.
Въпросът доминира в полската политика - няколко последователни правителства налагаха едностранни забрани за внос на украинско зърно в нарушение на правилата на ЕС. Преди президентските избори в неделя Варшава поиска от Комисията да отложи изключително непопулярните търговски преговори с Киев, за да минимизира шансовете на националистическия опозиционен кандидат Карол Навроцки.
Говорител на Комисията потвърди, че следвоенните договорености няма да бъдат подновени, "тъй като в момента работим върху анализа" на споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна.
"Освен това Комисията разглежда възможни преходни мерки, в случай че преговорите не бъдат финализирани и приложени до 6 юни", добави говорителят.
"Това е наистина лош сигнал за Украйна", изтъкна Бернд Ланге, председател на търговската комисия на Европейския парламент. "Ще отнеме поне до октомври, за да намерим решение" .
Неговата комисия ще разпита служители на ЕК днес защо обещаните търговски преговори са в застой, като се има предвид, че крайният срок през юни е "известен от дълго време". "Ситуацията наистина е неприемлива", категоричен бе Ланге.
Правителството на Украйна изчислява, че връщането към предвоенните търговски условия ще намали приходите му с около 3,5 млрд. евро годишно.
"Това е огромна крачка назад", заяви Михайло Бно-Айриян, търговски представител на Федерацията на работодателите на Украйна. "В момента виждаме липса на разбиране".
Двама дипломати от ЕС посочиха, че преходната мярка на Комисията включва разделяне на годишната безмитна квота на 12 месечни, за да се намали вносът, докато преговорите продължават.
Най-голямо е въздействието върху царевицата, захарта, меда и птичето месо.
Квотата за царевица ще спадне на годишна база от 4,7 млн. тона на 650 000 тона. Птичето месо ще падне от 57 110 на 40 000, а захарта - от 109 000 на 40 700.
"Имаме нужда от предвидима търговия. Все още не знаем какви ще бъдат правилата и това е неприемливо", отбеляза Бно-Айриян.