Президентът Доналд Тръмп обяви първата търговска сделка след въвеждането на всеобхватни мита. САЩ и Обединеното кралство се договориха за споразумение на фона на нарастващата търговска война на Тръмп с Китай и други страни, пише Economy.
В четвъртък сутринта, говорейки от Овалния кабинет, Тръмп заяви, че „споразумението включва планове, които ще доведат Обединеното кралство до първото по рода си съответствие по отношение на икономическата сигурност със Съединените щати“.
Преговорите до голяма степен създадоха рамка за обсъждане и финализиране на въпроси през следващите месеци. Тръмп заяви: „Споразумението е много убедително“ и че „всичко е одобрено“.
„С това споразумение Обединеното кралство се присъединява към Съединените щати, потвърждавайки, че реципрочността и справедливостта са съществен и жизненоважен принцип на международната търговия“, каза Тръмп. „Сделката включва милиарди долари за увеличен достъп до пазара за американски износ, особено в селското стопанство, драстично увеличавайки достъпа до американско говеждо месо, етанол и почти всички продукти, произведени от нашите велики фермери.“
Тръмп заяви, че Обединеното кралство ще „премахне множество немитнически бариери, които несправедливо дискриминират американските продукти“. Той добави: „Те отварят страната, страната им е малко затворена, и ние оценяваме това.“ Споразумението означава, че Обединеното кралство ще „ускори“ преминаването на американски стоки през митниците.
САЩ са най-големият чуждестранен пазар на суверенната нация – през миналата година те са поели над 30% от износа на стоки от Обединеното кралство.
Министърът на търговията Хауърд Лутник заяви, че търговското споразумение ще запази универсалното мито в размер на 10%, но ще отвори пазарите на Обединеното кралство за износ от САЩ на стойност около $5 млрд., включително говеждо месо, етанол и машини. Той също така заяви, че съществуващата 25% ставка на САЩ за автомобили ще бъде намалена до 10% за първите 100 000 превозни средства и че се очаква британска авиокомпания да обяви поръчка за самолети Boeing на стойност $10 млрд.
„Те се съгласиха да отворят пазарите си и това ще добави възможности за американските износители на стойност $% млрд.“, каза Лутник. „Все още имаме 10% мито, което ще донесе $6 млрд. приходи за САЩ.“
Британският премиер Киър Стармър заяви, че това е „фантастичен, исторически ден“, който ще защити и създаде работни места и ще отвори достъп до пазара, и че ще бъде началото на „по-добри отношения от всякога“. Стармър обаче предупреди, че не всичко е окончателно решено. „Можем да доизгладим някои от детайлите“, каза той.
Митата на президента разтърсиха световните пазари след обявяването му за „Ден на освобождението“ на 2 април. Оттогава Тръмп отмени някои мита, спря някои и въведе по-високи (по-специално, мито от 145% върху всички стоки, внасяни от Китай, все още е в сила). Обединеното кралство е обект на 10% универсално мито, въведено от Тръмп в началото на април, както и на 25% мита върху вноса на стомана и алуминий, които президентът наложи в средата на март.
В публикация на сайта си Truth Social Тръмп заяви, че споразумението ще бъде „пълно и всеобхватно, което ще затвърди отношенията... за много години напред“. Той написа, че това е „ПЪРВОТО обявление... Следват много други сделки, които са в сериозни етапи на преговори!“
От известно време Тръмп намеква за редица сделки, като администрацията му предполага, че е в активни преговори с Обединеното кралство, Индия, Южна Корея, Виетнам и Япония. Най-важните преговори обаче вероятно ще бъдат с Китай, който е наложил свои собствени реципрочни мита от 125% върху стоки, внасяни от САЩ.
Според CNN администрацията на Тръмп изглежда отчаяна да сключи сделка, за да покаже, че икономиката на САЩ се справя добре. Но ръстът на работните места се забави, опасенията от рецесия се засилват, а председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че „интуицията ми подсказва, че несигурността относно пътя на икономиката е изключително висока“.