Германската вътрешна разузнавателна служба временно оттегли решението си да класифицира крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD) като потвърдена екстремистка организация.
Само шест дни след като Федералната служба за защита на конституцията (BfV) обяви, че разполага с "неоспорими доказателства", че AfD се стреми да подкопае демократичния ред в страната, агенцията уведоми административния съд в Кьолн, че ще преустанови действието на класификацията, докато текат съдебните процедури.
До приключване на делото партията ще бъде наблюдавана само като "подозрителен случай" - категория, която позволява разузнавателни действия спрямо крайнодясната формация, но при по-строг съдебен контрол.
Рязката промяна в позицията на Федералната служба за защита на конституцията идва след като AfD внесе спешна жалба, обвинявайки напускащото правителство в политическа атака, целяща да очерни партията дни преди встъпването на власт на новия кабинет на Фридрих Мерц.
В съдебното си становище разузнавателната служба не посочва конкретни мотиви за оттеглянето на решението.
Първоначалната класификация, основана на 1000-страничен вътрешен анализ, беше безпрецедентна - никога досега партия с пълно представителство в Бундестага не е била официално обявявана за крайнодясна екстремистка организация. Това щеше да даде възможност на Федералната служба за защита на конституцията да разшири наблюдението над партията, включително чрез използването на информатори.
Отстъплението вероятно ще засили политическия дебат дали AfD, която в момента оглавява националните социологически проучвания, трябва да бъде подложена на официална забрана.
От своя страна, AfD определя решението на службите като опит за дискредитиране на фона на промяна в политическия пейзаж на страната.
"Ще продължим да се борим в съда", заявиха съпредседателите на партията Алис Вайдел и Тино Хрупала.