Сред тях има информация за Адолф Айхман и Йозеф Менгеле. Документите са публикувани на официалния портал на аржентинското правителство.
Аржентинските власти разсекретиха повече от 1850 документа, свързани с дейността на нацистите в страната след края на Втората световна война. Сред тях има информация за Адолф Айхман и Йозеф Менгеле. Документите са публикувани на официалния портал на аржентинското правителство.
Всички материали са събрани в отделни досиета, които обхващат не само дейността на нацистки престъпници, избягали в Южна Америка след Втората световна война, но и действията на аржентинските военни по време на диктатурата между 1976 и 1983 г. Разсекретяването на документите е разпоредено от президента на Аржентина Хавиер Милей.
Отбелязва се, че след края на Втората световна война около 10 хиляди нацисти са избягали в Аржентина и други южноамерикански държави. Според разследване, в това им е съдействал Ватикана, като са били издавани фалшиви документи.
Установено е, че в Южна Америка се е укривал нацисткият престъпник Йозеф Менгеле, който е провеждал медицински експерименти върху затворници в концлагера Аушвиц. Съществува и досие на организатора на Холокоста Адолф Айхман. Освен това, в Южна Америка се е укривал и Клаус Барби, отговорен за убийства на членове на Съпротивата и други престъпления.
Аржентинските власти са публикували и информация за гестаповеца Ерих Прибке, който е отговорен за масовите екзекуции в Рим през 1944 г.
Министърът на външните работи на Полша Радослав Сикорски заяви по-рано, че Варшава ще се откаже от претенциите за репарации от Германия за Втората световна война, каквито настояваше предишното правителство. Вместо това Полша ще търси друга форма на компенсация – например възстановяване на исторически сгради или инвестиции във взаимната отбрана.
Отбелязва се, че предишното консервативно правителство, което изгуби властта през декември миналата година, изпрати дипломатическа нота до Берлин през 2022 г. с искане за 1,3 трилиона евро репарации за щетите от Втората световна война. Левоцентристката коалиция на Доналд Туск вече не възнамерява да продължи тази политика, позовавайки се на юридически проблеми.