След първите си 100 дни на власт, кабинетът "Желязков" се радва на 19,2% и 66% отрицателни оценки. Това става ясно от последното проучване на общественото мнение на агенция "Мяра", основана наскоро от екипа на социолога Първан Симеонов.
Проучването е проведено между 3 и 13 април 2025 г. сред 807 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
От агенцията отбелязват, че данните сега потвърждават тенденцията от предходните месеци за установяване на по-трайно скептични възгледи към властта у нас след първоначалния известен кредит на доверие.
Подобни са нагласите и към парламента. Общо 15,2% от пълнолетните българи са с положително отношение към работата на Народното събрание, но 75,1% са отрицателно настроени.
Данните от предишните вълни показват трайно негативни нива с минимални колебания.
Контрастно на този фон изглежда отношението към президента, където 49,4% от респондентите се изказват положително, а 35,4% - отрицателно. Отношението в този случай е стабилно положително с известни колебания.
От "Мяра" проверяват и електоралните нагласи на българите.
Ако изборите бяха в средата на април, ГЕРБ-СДС биха получили 26,4% от гласовете, ПП-ДБ - 14,2%, "Възраждане" - 13,3%.
Формацията на Делян Пеевски ДПС - Ново начало печели подкрепа от 10,3% от заявилите, че ще гласуват, а преките им опоненти от крилото на Ахмед Доган - "Алианс за права и свободи" (АПС) - 7,1%.
БСП остават на шесто място по подкрепа с 6,7%. Останалите формации с резултат над бариерата от 4% са "Има такъв народ" (6,3%), МЕЧ (6,2%) и "Величие" (4,3%).
Така електоралната картина засега остава без съществени структурни промени спрямо изборите от есента на 2024 г., като може би по-видимо укрепват по-протестни формации, но своите позиции потвърждават и по-прагматични.