Неделя, 13 Апр 2025
           
Новини

Китай предлага на ЕС заедно да се противопоставят срещу ''тормоза'' на Тръмп

   


Президентът на Китай Си Дзинпин заяви пред министър-председателя на Испания, че Китай и Европейският съюз трябва да обединят усилията си в защита на глобализацията. Според него е важно двете страни да работят заедно, за да насърчават международното сътрудничество и свободната търговия, предаде Ройтерс.

В същото време, той подчерта, че трябва да се противопоставят на "едностранните актове на тормоз", което ясно е насочено срещу политиките на президента на САЩ Доналд Тръмп.

В първия си публичен коментар по темата, откакто Тръмп започна тарифната си офанзива миналата седмица, Си заяви, че в търговската война не може да има "победители", и подчерта значимостта на ЕС да играе ключова роля в осигуряването на глобалната икономическа стабилност.

На свой ред испанският премиер отбеляза, че Китай и Съединените щати трябва да проведат преговори, за да успокоят ситуацията, и призова за по-балансирани отношения между Пекин и ЕС, който има свои търговски проблеми с азиатската страна.

"Китай винаги е смятал ЕС за важен полюс в един многополюсен свят и е една от големите страни, които твърдо подкрепят единството и растежа на ЕС", изтъкна Си пред Педро Санчес по време на разговорите им в Пекин.

Целта на пътуването на испанския премиер Педро Санчес до Пекин, което е третото му за последните години, е да установи по-тесни икономически и политически връзки с Китай на фона на глобалните последици от тарифната политика на Тръмп, като се стреми да позиционира Испания като посредник между Китай и ЕС и да привлече повече китайски инвестиции. 

ЕС разглежда Китай като партньор за сътрудничество, икономически конкурент и системен съперник.

Испанските власти отхвърлиха предупреждението на САЩ, че сближаването с Китай ще бъде вредно за страната. Педро Санчес заяви, че съществуват възможности за задълбочаване на отношенията с Китай, но подчерта, че е важно азиатската страна да прояви чувствителност към европейските искания за по-балансирани търговски отношения, особено предвид търговския дефицит на ЕС, който през миналата година надвиши 300 милиарда долара.

В неочакван развой на събитията в сряда Тръмп съобщи, че временно ще замрази високите мита, които току-що беше наложил на множество държави, включително на ЕС, но в същото време увеличи митата върху китайския внос до над 145%, с което ескалира конфликта между Вашингтон и Пекин.

Китай от своя страна, още от утре ще наложи мита от 125% за стоки от САЩ.

Санчес изрази надежда, че Европейската комисия ще използва 90-дневния срок от името на ЕС, за да договори „възможно най-добрата“ сделка с Вашингтон. ЕС спря собствените си ответни мита, които възнамеряваше да наложи върху американския внос.


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати