Неделя, 13 Апр 2025
           
Новини

Неизпълнението на препоръки на Сметната палата до 2 министерства бави адекватната подготовка на кадри за пазара на труд

   


Само 8 от общо 49 препоръки на Сметната палата до министрите на труда и социалната политика и на образованието и науката за постигане на адекватно взаимодействие между търсенето и предлагането на пазара на труда чрез придобиването на нови знания, преквалификация и обучение, са изпълнени изцяло. Това сочи анализът за изпълнение на препоръките по одитен доклад „Професионално обучение за възрастни“ за периода 2017- 2019 г.

Друга част от препоръките на Сметната палата до двете министерства са в процес на изпълнение, но има и такива, които въобще не са изпълнени.  

По време на одита   се установи, че действията на министерствата на труда и социалната политика и на образованието и науката във връзка с нарастващата нужда от придобиването на нови знания и умения, преквалификация и обучение през целия живот, не са достатъчно ефективни. През 2019 г. България бе на предпоследно място от страните в ЕС по показателя дял на населението на възраст 25-64 г., участващо в образование и обучение, а резултатите - близо 6 пъти по-ниски от средните за ЕС. 

Одитът тогава установи, че няма обективна картина на специалностите с очаквани дефицити. Планираните обучения за възрастни - безработни и заети лица, финансирани от държавния бюджет и европейските фондове, бяха с незначително нарастване, едва 0,7 процента за 12 години.  В тази връзка е и изводът, че слабото участие на възрастни в програми от типа „учене през целия живот, придобиване на квалификация и преквалификация“ на свой ред обрича тези групи хора да бъдат неатрактивни за бизнеса, който търси  квалифицирана работна ръка, адекватна на новите предизвикателства на пазара на труда.   

От Сметната палата бяха дадени конкретни препоръки на министрите на труда и социалната политика и на образованието и науката, които трябваше да бъдат изпълнени до края на 2022 г.

Направената проверка установи, че от дадените на министъра на труда и социалната политика 23 препоръки и 28 подпрепоръки:

- 4 препоръки и 14 подпрепоръки са изпълнени;

- 6 препоръки и една подпрепоръка не са изпълнени;

- 5 препоръки и 10 подпрепоръки са в процес на изпълнение;

- една препоръка и 3 подпрепоръки са изпълнени частично. 

Сметната палата е препоръчала в средносрочните и дългосрочни прогнози за развитието на пазара на труда да се включи анализ на очакваните промени на пазара на труда от гледна точка на нововъзникващи и изчезващи професии и работни места; анализ на данни за регионалните дисбаланси, както и прогнози за търсените професии и възможни решения за преодоляване проблемите със заетостта в определени сектори.

От проверката на Сметната палата става ясно, че по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. е  сключен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (БФП) „Адресиране на предизвикателствата на пазара на труда “ с бенефициент Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и срок за изпълнение до края на 2027 г. Сред основните дейности по договора със стойност 715 хил лв. е усъвършенстване на Методологията за прогнозиране на развитието на пазара на труда в България  и изготвяне на актуализирани дългосрочни прогнози за развитието му в дългосрочен план от 10 години и очакваните промени на пазара на труда в резултат от цифровия и екологичен преход. Затова одитният екип смята, че препоръката е още в процес на изпълнение.

Препоръката за разширяване и популяризиране на Националната система за оценка на компетенциите като инструмент за събиране на данни и прогнози е предвидено да се осъществи от МТСП през 2025 г. чрез финансиране по Програмата за развитие на човешките ресурси 2021-2027 г. 

Сметната палата е препоръчала и да се надгради„Национална база данни за пазара на труда“, като се извърши и необходимата интеграция между базите данни на други институции, за да се превърне в ефективен инструмент за анализ на състоянието и динамиката на пазара на труда. Препоръката е оценена като „в процес на изпълнение“.

Не е изпълнена все още и препоръката да се надгради и прецизира механизма за преференциално финансиране на професионалното обучение,. Съгласно утвърдения от министъра на труда и социалната политика план за действие, изпълнението на тази препоръка предстои до края на 2025 г. 

Сметната палата е препоръчала също да се проследи професионалната реализация на всички лица, чието обучение е финансирано със средства от държавния бюджет и от ЕСИФ;  връзката между заетостта и придобитата квалификация и да се анализира полезността на обученията за намаляване на количествените и качествените дисбаланси на пазара на труда. Със Заповед от юни.2024 г. на министъра на труда и социалната политика е утвърден актуализиран Механизъм за осигуряване на качество и контрол на обучението на възрастни. В него е включен раздел „Оценка на резултатите от обучението на възрастни“, според който Агенцията по заетостта и Националната агенция за приходите обменят периодично информация за лицата, завършили обучение. В рамките на договора „Адресиране на предизвикателствата на пазара на труда“ по ПРЧР 2021-2027 г, ще се изготвят оценки на ефекта от промените.

От дадените на министъра на образованието и науката 26 препоръки, от които 3 са с общо 12 подпрепоръки:

- 4 препоръки и 6 подпрепоръки са изпълнени;

- 7 препоръки и 6 подпрепоръки не са изпълнени;

- 10 препоръки са в процес на изпълнение;

- една препоръка е частично изпълнена и

- една препоръка не подлежи на изпълнение поради промяна в обстоятелствата. 

Сметната палата е препоръчала да се инициира промяна в критериите и дефинициите за определяне на специалностите за професии с недостиг на специалисти на пазара на труда. Препоръката не е изпълнена, но министърът на образованието и науката информира, че действия по изпълнението ѝ ще бъдат инициирани през 2025 г. в съответствие с измененията в на Закона за професионално образование и обучение (ЗПОО).

Сметната палата е препоръчала да се предприемат действия за актуализиране на Списъка на професиите за професионално образование и обучение (СППО) споредпотребностите на икономиката, в т.ч. като се анализират възможностите за окрупняване на специалностите и се вземат предвид резултатите от проучванията на изчезващите и новопоявяващите се професии. Новият списък е утвърден със Заповед на министъра на образованието и науката Променени са структурните елементи на списъка, като към съществуващите се добавят нивата по Европейската и по Националната квалификационна рамка. Професиите от 245 в стария СППОО са редуцирани до 193. Списъкът е публикуван и на интернет страницата на МОН   

От министъра на образованието и науката не е изготвен регламент за съставяне и актуализиране на списъци с приоритетните професионални направления и защитените специалности, както и допълнителни критерии и показатели за определяне на тези направления и специалности. 

Не е изпълнена и препоръката за определяне на структурно звено или постоянно действащ орган за изпълнението на Национална стратегия за учене през целия живот. Предприети са мерки за подобряване на информираността на населението за ползите от придобиването и повишаването на професионална квалификация чрез специална разяснителна секция в сайта на МОН, но не и за популяризиране на микро-удостоверенията като най-нов европейски инструмент за повишаване участието на възрастните в Ученето през целия живот. 

Предприети са мерки за подобряването на материалната база на държавните и общински училища, предлагащи професионално образование и обучение, както и подготовка и повишаване квалификацията на учители по професионална подготовка, които се осъществяват чрез различни програми и проекти. 

Изградена е електронната система за събиране и обмен на информация между всички участници в областта на ученето през целия живот като Министерство на образованието и науката поддържа електронен портал „Национална информационна система за учене на възрастни“.

В процес на изпълнение е препоръката да се изгради национална система за наблюдение на прехода на завършилите професионално образование и обучение към пазара на труда и към по-нататъшно образование и обучение. Методология за проследяване на реализацията на завършилите професионално образование и обучение е разработена и е тествана пилотно в три области – Стара Загора, Враца и Бургас.

По препоръката за въвеждане на цялостна и ефективна система за осигуряване на качеството на професионално образование и обучение е сформирана междуведомствена работната група през ноември 2024 г., изготвен е и проект на Наредба за осигуряване на качеството на професионалното обучение в професионалните колежи и центровете за професионално обучение.

Регулярното събиране на данни и анализ за валидирането на професионални знания, умения и компетентности от професионалните гимназии, професионалните колежи, училища по изкуствата, спортните училища и центрове за професионално обучение и др. също предстои, като се предвижда в проекта на изменение и допълнение на Наредба за условията и реда за валидиране на професионални знания, умения и компетентности.

Има и препоръки, които са отправени към двете министерства за съвместни действия.

Сметната палата е препоръчала двете министерства да извършат заедно проучване на нововъзникващите и изчезващи професии и работни места в страната, както и да се доизгради и поддържа система за прогнозиране на обществените потребности от определени професии, умения и компетенции, вкл. в перспективни и ключови за икономиката отрасли. Такова проучване предстои да се проведе в рамките на изпълнението на част от договора за предоставяне на БФП „Адресиране на предизвикателствата на пазара на труда “ на стойност 3,7 млн. лв., до октомври 2027 г.

Друга препоръка към двете министерства е заедно да предприемат действия за доизграждане и поддържане на система за прогнозиране на обществените потребности от определени професии, умения и компетенции, вкл. в перспективни и ключови за икономиката отрасли. Със заповед на министъра на труда и социалната политика от февруари 2024 г. е сформирана работна група с представители на МОН, но не са налице резултати от дейността ѝ. В рамките на процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е заложено въз основа на актуализираната Методология да се усъвършенства Модела за прогнозиране, като прогнозите за търсените професии ще се изготвят и представят на по-ниско ниво – единична група от НКПД-2011 г., а данните за регионалните дисбаланси/структурните несъответствия ще се представят на ниво област. 

Сметната палата е препоръчала също двете министерства да извършват периодична оценка и анализ на ефективността на услугите по професионално ориентиране. От Министерството на образованието и науката е планирано в рамките на проект „Програма за уменията“, програма „Еразъм +“ (2024-2025), изпълняван от МОН в партньорство с МТСП, да бъдат установени добри практики на Бюрата по труда за управление на случаи и професионално ориентиране на възрастни, вкл. и обучения и последваща заетост. Липсват обаче доказателства за конкретни планирани дейности в рамките на проекта относно извършването на периодични оценки и анализи .

Сметната палата е препоръчала също на базата на анализ двете министерства да определят размер на финансирането за подпомагане на уязвимите групи на пазара на труда за валидиране на професионални знания, умения и компетентности по отделните професии и специалности. Препоръката все още не е изпълнена, предвижда се проучването да бъде проведено сред обучаващи институции, които имат право да провеждат валидиране по Закона за професионалното образование и обучение.


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати