Руският президент заяви, че е съгласен с инициативата за прекратяване на огъня в Украйна. Русия е за 30-дневно прекратяване на огъня с Украйна, но трябва да бъдат решени редица „нюанси“, каза той по време на съвместна пресконференция с президента на Беларус Александър Лукашенко, цитиран от The Moscow Times.
Сред тези нюанси Путин повдигна въпроса за съдбата на украинските военни, останали в района на Курск. "Просто ще ги пуснем ли навън?", попита Путин. Освен това той подчерта, че руската армия продължава настъплението си на фронта: "С развитието на ситуацията на линията на съприкосновение – 2000 км, ние напредваме почти навсякъде", каза президентът. И намекна за бъдещо мирно споразумение, като попита риторично за силите, които биха осигурили евентуално прекратяване на огъня.
"Ще продължат ли доставките на оръжия за Украйна през тези 30 дни и ще продължи ли принудителната мобилизация? Ще се превъоръжава ли армията? Как ще решат се проблемите с проверката? Как ще гарантират, че нищо подобно няма да се случи?", попита Путин.
Той "като цяло" подкрепял идеята за мирно споразумение с Украйна, но добави, че има "много въпроси, които трябва да бъдат обсъдени". Прекратяването на огъня трябва да доведе до дългосрочен мир и да премахне "основните причини за кризата", каза руският президент.
Според Путин Украйна трябва да настоятелно да моли САЩ за спиране на военните действия "изхождайки от ситуацията на земята". Освен това Путин допусна възможността за обсъждане на идеята за прекратяване на огъня в Украйна с президента Доналд Тръмп.
Руският президент благодари на Тръмп за усилията му за слагане край на войната между Русия и Украйна и допълни, че е необходимо Москва да разговаря с Вашингтон за детайлите, предаде Ройтерс.
"Временна почивка ва украинската армия"
Руското ръководство не възнамерява да се съгласи на временно прекратяване на огъня в Украйна, заяви по-рано в четвъртък помощникът на руския президент Юрий Ушаков, цитиран от The Moscow Times. "Нашата позиция е, че [30-дневното прекратяване на огъня] не е нищо повече от временна почивка за украинската армия. Нищо друго", каза той.
Според Ушаков целта на Русия е "дългосрочно мирно уреждане, което отчита законните интереси“ и "известните опасения“ на страната. "И никой не се нуждае от стъпки, които имитират мирни действия“, подчерта той в интервю за програмата „60 минути“ на телевизия „Русия-1“.
На въпрос дали това означава, че Русия отхвърля предложението, Ушаков отговори, че е изложил своята гледна точка и днес Владимир Путин ще се изкаже "по-конкретно и по същество“.След разговори между Вашингтон и Киев на 11 март Украйна се съгласи на незабавно 30-дневно прекратяване на огъня при условие, че Русия също предприеме тази стъпка. Президентът на страната Володимир Зеленски поясни, че прекратяването на огъня трябва да важи за цялата фронтова линия, ракетните и дронови атаки, както и обстрелите в Черно море.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи готовността на Украйна да преустанови военните действия и заяви, че възнамерява лично да обсъди въпроса с Путин в рамките на една седмица. Ако се съгласи да замрази горещата фаза на войната, каза той, това ще означава "75% от пътя" към прекратяване на конфликта. На свой ред държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че реакцията на Кремъл на предложението за прекратяване на огъня "ще каже много" за това какви са истинските "цели и планове" на Москва.
Двама души, запознати с въпроса, казали за Ройтерс, че Русия вече е предоставила на Съединените щати списък с исканията си за прекратяване на войната в Украйна и възстановяване на отношенията с Вашингтон. Според тях условията са подобни на тези, които бяха предложени по-рано.
Сред тях са отказът на Украйна да се присъедини към НАТО, забраната за разполагане на чужди войски на нейна територия и международното признаване на суверенитета на Русия над анексираните региони: Крим, Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска област.
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков каза в четвъртък, че друго искане е премахването на санкциите. Той припомни, че Кремъл смята международните ограничения, въведени по време на войната, за "незаконни“. "Вярваме, че всички тези санкции трябва да бъдат отменени. Що се отнася до подробностите, това вече е предмет на преговори… Нека не изпреварваме“, добави Песков.
"Няма индикации, че Русия е готова да направи каквито и да било отстъпки“, каза Анджела Стент, старши сътрудник в института Брукингс, която преди това беше най-добрият анализатор за Русия и Евразия в американското разузнаване. "Изискванията изобщо не са се променили. Не мисля, че те наистина се интересуват от мир или смислено прекратяване на огъня“, каза тя.
Пратеникът на Тръмп е в Москва
В четвъртък специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф кацна в Москва.
Самолетът е излетял от Катар, където вчера Уиткоф участва в преговорите между Израел и Хамас за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Ден преди това, на 11 март, Уиткоф беше част от американската делегация, която се срещна с украинска делегация в град Джеда, Саудитска Арабия. След срещата Украйна се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня, предложено от Съединените щати, а в замяна Вашингтон възобнови доставките на оръжие и обмена на разузнавателни данни с Киев, които преди това бяха прекратени.
В Москва Уиткоф планира да проведе среща относно мирното споразумение в Украйна, каза прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит. Според Bloomberg Уиткоф ще се срещне с Владимир Путин.
САЩ предоставиха на Русия конкретна информация за предложението си за спиране на огъня с Украйна и ще продължат с разговори лице в лице в идните дни, съобщи по-рано днес Кремъл, цитиран от Ройтерс.
Уиткоф, който официално е пратеникът на Тръмп за Близкия изток, има все по-голяма роля в усилията за слагане на край на продължаващата от три години война в Украйна.
Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова заяви, че Русия е готова да разговаря със САЩ за инициативата за мир, за която се споразумяха САЩ и Украйна, и че се очаква контактите да се осъществят днес, предаде Ройтерс.
„Ние сме готови да обсъдим изложените инициативи в бъдещи контакти със САЩ. Възможно е тези контакти да се осъществят още днес“, каза Захарова.
Песков каза още, че съветникът по външна политика на руския президент Владимир Путин – Юрий Ушаков и съветникът по национална сигурност на САЩ Майк Уолц вчера са провели телефонен разговор.
Кремъл обаче отказа да коментира дали Русия е представила на Вашингтон списък с изисквания за край на войната в Украйна и възобновяване на двустранните отношения със САЩ.
„Не мога нито да потвърдя, нито да коментирам това“, заяви Песков. „Мога само още веднъж да повторя, че има огромно количество информация, която не отговаря на истината, или съвсем малко отговаря на истината“, добави той.
Руският президент Владимир Путин може да проведе международен телефонен разговор по-късно днес, съобщи междувременно Кремъл, цитиран от Ройтерс.
Американският президент Доналд Тръмп във вторник каза, че очаква решение от руския си колега дали ще се съгласи на 30-дневно спиране на огъня, одобрено вече от Украйна, което САЩ ще приемат като първа стъпка към мирни преговори.
Зеленски: Русия протака
Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия, че протака работата по мирното споразумение, предаде ДПА.
"За съжаление, светът не е чул съществен отговор от страна на Русия на предложението [за прекратяване на огъня] в продължение на един ден“, написа Зеленски в социалните мрежи.
По-рано той заяви, че е бил информиран "подробно" от завърналата се украинска преговорна делегация за обсъжданията с представители на САЩ в Саудитска Арабия. "И това още веднъж потвърждава, че именно Русия се стреми да продължи войната и се опитва да забави максимално идването на мира", каза той.
Зеленски изрази надежда, че натискът от страна на САЩ ще бъде достатъчен, за да накара Русия да прекрати войната.