Събота, 12 Апр 2025
           
Политика

Безпрецедентна ситуация: Парламентът каза на КС как да гледа делото за изборите

   
Безпрецедентна ситуация: Парламентът каза на КС как да гледа делото за изборите

Депутатите гласуваха Декларация, в която се призовава Конституционният съд да даде публичност на всички документи и да извърши допълнителни действия по събиране на доказателства за установяване във връзка с проверката на последните парламентарни избори

 

Мнозинството в Народното събрание създаде ситуация без прецедент в демократичната история – на практика каза на Конституционния съд (КС) как да гледа делото за законността на последните парламентарни избори, пише lex.bg.

В декларация депутатите „призоваха“ КС да събере още доказателства и да се разпореди да им бъде дадена публичност. А отделно от това решиха да изслушат вещите лица по делото.

За гласуваха 128 депутати (65 от ГЕРБ, 1 от „Възраждане“, 28 от ДПС-НН, 16 от БСП и 18 от ИТН), „против“ бяха 53 (34 от ПП-ДБ и 19 от ДПС-ДПС), а 11 от МЕЧ се въздържаха.

Делото е висящо и днес Централната избирателна комисия трябва да предостави на съда данните от преизчисленията на резултатите от вота, съобразно установеното от двете експертизи, назначени от КС. А само преди ден председателят на съда Павлина Панова каза, че се чака само това, за да бъде постановено решението му.

На този фон тази сутрин в дневния ред на Народното събрание като първа точка с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-НН, влезе Декларация за изразяване на дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51-во Народно събрание.

Тя е подписана от председателя на парламента – доцентът по конституционно право Наталия Киселова. Не стана ясно кой е автор на текста, за който депутати посочиха, че е „юридически несъстоятелен“, пълен с правно неточна терминология и с правописни и пунктуационни грешки. Киселова посочи само, че тя е негов вносител, след като декларацията е била обсъдена на председателски съвет.

Ден по-рано парламентът изслуша ЦИК и директора на „Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов, който лично сезира прокуратурата, тъй като не е съгласен да бъдат отчетени 0 гласа в 7 секции, в които бюлетините са изчезнали (повече за случилото се вчера в парламента виж тук). В тези секции в протоколите на секционните комисии са отбелязани 780 гласа, но дали те действително са толкова се оказа невъзможно за експертите на съда, тъй като самите бюлетини липсват и не са предадени на КС.

По Конституция КС е единственият орган, който може да се произнесе за законността на парламентарни избори. Той следва Конституцията, Закона за КС, както и Правилника за организация на дейността на Конституционния съд.

Конституцията гарантира независимостта на КС от Народното събрание, като дори предвижда (чл. 149, ал. 2), че „със закон не могат да се дават или отнемат правомощия на Конституционния съд“. Т.е. дори и със закон депутатите не могат да се намесват в неговата работа.

Чл. 21, ал. 5 от правилника на съда гласи: „Постъпилите искания се публикуват на страницата на съда в интернет след образуване на делото, становищата и правните мнения – след получаването им, а експертните заключения – след приключване на делото. Правните мнения не се публикуват, ако авторът е изразил изрично несъгласие.“

Според правилника „Съдът дава възможност на заинтересуваните институции и лица да се запознаят със събраните доказателства“ и това беше сторено и част от подателите на искания за касиране на вота се запознаха с тях.

Ето какво гласи приетата декларация:

Ние, народните представители от 51-то Народно събрание, изразяваме своята дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51-во Народно събрание.

От изслушването на членове на Централната избирателна комисия и ръководството на Информационно обслужване, проведено на 11 март 2025 година, в Народното събрание, стана ясно, че:

  1. До вещите лица не са стигнали всички бюлетини от секциите, резултатите, от които Конституционният съд определи за повторно преброяване.
  2. На вещите лица са предадени чували, в които не са се съдържали бюлетини и от машинното гласуване, което поражда недоверие в изборния процес.
  3. За някои от изборните секции вещите лица са отбелязали в заключенията си, че няма подадени гласове, което не отговаря на истината според данните от видеонаблюдението и протоколите от последните парламентарни избори. По този начин гласовете на поне 780 български граждани не са зачетени и са обявени за невалидни.
  4. Някой не си върши работата умишлено и това е очевидно. Най – големият дефицит в работата на Конституционния съд е, че засекрети работата си, липсва прозрачност. До момента той трябваше да се произнесе дали са касирани изборите изцяло или частично.

Тези и редица други противоречия в процедурата за повторното преброяване рискуват да задълбочат недоверието в изборния процес, а оттам и недоверието в самата демокрация.

Ситуацията е без аналог и е изключително опасна. На прага сме на огромна институционални нестабилност, която поставя под въпрос устоите на държавността.

Призоваваме членовете на Конституционния съд да дадат публичност на всички документи, свързани с процедурата, която е в ход и в същото време да извършат допълнителни фактически и правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната воля на българските граждани, изразена по време на изборите за 51-ото Народно събрание.

Призоваваме ЦИК и „Информационно обслужване“ АД да дадат публичност на всички свои действия, свързани с процедурата, която в ходи и да осигурят възможност за присъствие на всички желаещи в процедурата по преизчисляване и обявяване на изборните резултати.

Вярваме, че междуинституционалният диалог трябва да бъде възстановен час по-скоро и с общи усилия да преодолеем предизвикателствата, пред които е изправен демократичният процес в България.

Дебатът раздели депутатите на две, като от едната страна застанаха ПП-ДБ и ДПС-ДПС, които определиха декларацията като абсурдна, погазваща Конституцията, оказваща натиск над независимия КС. И напомниха, че депутатите са в конфликт на интереси, тъй като от решението по делото за изборите зависи кой ще остане в парламента. От „Възраждане“ единствено Цвета Рангелова определи текста ѝ като юридически несъстоятелен.

От другата страна застанаха подкрепилите я формации. Като „Възраждане“ се изказваха най-активно и в дебата многократно напомняха, че КС „отмени“ референдума им за въвеждането на еврото и дори се обявиха за закриване на Конституционния съд, но накрая не подкрепиха декларацията, защото според тях не казва нищо. От БСП пък неколкократно повториха, че са „изчезнали 780 гласа на българските граждани“.


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати