Филиалът на Европейската прокуратура в София повдигна обвинение в Софийския окръжен съд (СОС) срещу управителя и собственика на компания, заподозряна в измама с обществена поръчка та стойност 4,5 милиона евро (8 838 308 лева) за закупуването на тролейбуси за община Враца.
При това полицията у нас приложила само частично мерки, които били поискани от европейски делегиран прокурор.
Процедурата се състояла в покупката на 9 тролея за обществения транспорт в града. Проектът бил финансиран от Европейския кохезионен фонд в рамките на мерките за намаляване на замърсяването на въздуха. Бенефициенти били община Враца и общинската компания за градски транспорт.
По време на търга обвиняемите декларирали, че тролейбусите идвали от полска компания, само за да получи договора.
Компанията обаче закупила превозните средства от беларуска държавна фирма, която по-късно била санкционирана от ЕС заради подкрепата на руската война в Украйна. Полската компания пък била ликвидирана малко след завършването на процедурата по обществената поръчка.
Разследването установило, че тролейбусите били продадени близо двойно по-скъпо в сравнение с първоначалната цена, платена от изпълнителя при закупуването. Това представлява ценова инфлация.
Ако бъдат признат за виновни, обвиняемите са заплашени със затвор от 2 до 8 години.
Разследването започнало едва след като частно лице уведомило Европейската прокуратура. Нито един от националните компетентни органи не е установил и не е докладвал случая на институцията.
По време на разследването делегираният европейски прокурор се сблъскал с безпрецедентна ситуация, изтъкват от Европейската прокуратура. Поисканите от него мерки били одобрени от български съд. Компетентният полицейски орган обаче приложил само част от тях.
От базираната в Люксембург институция, ръководена от Лаура Кьовеши, отбелязват по този повод, че тази липса на сътрудничество показва добавената стойност на специалните следователи в подкрепа на делата на Европейската прокуратура.