Вторник, 11 Фев 2025
           
Политика

МОСВ, МРРБ и ВиК оператори подписаха договори за ремонт на водопреносните мрежи

   
МОСВ, МРРБ и ВиК оператори подписаха договори за ремонт на водопреносните мрежи

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) подписаха договори на обща стойност 761,6 млн. лева за изграждане и модернизация на ВиК инфраструктура в страната. Със собствения принос на бенефициентите в размер на 320 млн. лева, общата инвестиция възлиза на 1,061 млрд. лева.

"С подписването на тези договори даваме възможност в следващите пет години да бъде изградена значителна ВиК инфраструктура в седем консолидирани територии, които ще бъдат новите бенефициенти", заяви Галина Симеонова, ръководител на Управляващия орган на Програма "Околна среда" (ПОС) 2021-2027.

Бенефициенти и изпълнители на проектите ще бъдат ВиК операторите на Габрово, Плевен, Търговище, "Йовковци" (Велико Търново), Хасково, София област и Добрич. Очаква се инвестициите да обхванат общо 21 агломерации в страната.

В рамките на подписаните договори ще бъдат изградени и реконструирани 10 пречиствателни станции за отпадъчни води (вкл. в Ихтиман, Елин Пелин, Свиленград, Балчик, Албена, Каварна, Горна Оряховица и Лясковец); 230 км канализационна мрежа; 6 нови станции за пречистване на питейни води (в Йовковци, Севлиево, Търговище и Свиленград), както и модернизация на съоръженията в Хасково и Димитровград; 220 км реконструирана водопроводна мрежа и 78 км новоизградена водопроводна мрежа.

Министърът на околната среда и водите Манол Генов определи инвестицията като "изключително добър напредък" и подчерта, че с тези средства ще бъдат намалени значително загубите на питейна вода в засегнатите градове. "Следим ежедневно нивата на язовирите, но климатичните прогнози не са оптимистични. Надяваме се на по-снежна зима и по-влажна пролет", коментира той.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов заяви, че ВиК инфраструктурата е сред основните приоритети на правителството. "Европейските инвестиции в сектора не само защитават околната среда, но и гарантират ефективно управление на водните ресурси и намаляване на загубите на питейна вода", подчерта той.

Министърът на околната среда и водите заяви, че с инвестиция от 800 млн. лева в седем ВиК оператора не са достатъчно, за да решат проблемите с безводието в засегнатите градове. Той подчерта и че климатичните прогнози не са благоприятни.

"Следим ежедневно нивата на язовирите, а в момента положението е сходно с миналата година. Надяваме се на по-голяма снежна покривка през зимата и по-интензивно снеготопене през пролетните месеци. Това е предпоставка за едно изключително деликатно управление на водните количества, които се отпускат ежемесечно", обясни министър Генов. Той изрази надежда за по-влажна пролет и по-снежна зима, което би допринесло за стабилността на водните ресурси в страната.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов допълни, че за цялостно решаване на проблемите във ВиК сектора са необходими над 30 млрд. лева.

Подписването на договорите се проведе в сградата на МОСВ. Сред официалните лица на събитието бяха Изпълнителният директор на "Български ВиК холдинг" ЕАД Ирена Георгиева; Представители на Надзорния и Управителния съвет на "Български ВиК холдинг" ЕАД; Директорите на седемте ВиК оператора - "ВиК Йовковци" (Велико Търново), "ВиК Габрово", "ВиК Плевен", "ВиК София", "ВиК Търговище", "ВиК Хасково" и "ВиК Добрич".

Процедурата "Изграждане на ВиК инфраструктура за 7 ВиК оператора" е част от Приоритет "Води" по Програма "Околна среда" 2021-2027 г. Общият бюджет на инвестицията е 807,985 млн. лева, като проектите са стратегически и имат ключово значение за устойчивото развитие на сектора.

news.bg