Въоръженият конфликт е най-големият риск през 2025 г., показва проучване на Световния икономически форум (WEF), публикувано в сряда, докато правителствени и бизнес лидери се подготвят за годишната среща в Давос следващата седмица, предава "Ройтерс".
Почти един на всеки четирима от повече от 900 анкетирани експерти от академичните среди, бизнеса и политиките класира конфликтите, включително войните и тероризма, като най-сериозния риск за икономическия растеж за следващата година.
"В свят, белязан от задълбочаващи се разделения и каскадни рискове, глобалните лидери имат избор: да насърчават сътрудничеството и устойчивостта или да се изправят пред нарастваща нестабилност", каза управляващият директор на WEF Мирек Дусек в изявление, придружаващо доклада.
"Залозите никога не са били по-високи." Срещата започва на 20 януари и Доналд Тръмп, който ще положи клетва като 47-ия президент на Съединените щати същия ден, ще направи реч на срещата чрез видео връзка на 23 януари.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски също ще присъства на срещата и ще изнесе реч на 21 януари, според организаторите на срещата.
Сред другите световни лидери, които трябва да присъстват на срещата, са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и вицепремиерът на Китай Дин Сюесян.
Сирия, ужасната хуманитарна ситуация в Газа и потенциалната ескалация на конфликта в Близкия изток ще бъдат фокус на срещата, според президента и главен изпълнителен директор на WEF Борге Бренде .
Преговарящите уточняваха последните подробности за потенциално прекратяване на огъня в Газа в сряда след маратонските преговори в Катар. Заплахата от дезинформация беше класирана като най-сериозният глобален риск през следващите две години, според проучването, същото класиране като през 2024 г.
В рамките на 10-годишен хоризонт заплахите за околната среда са доминирали опасенията на експертите относно риска, показва проучването. Екстремното време беше най-големият дългосрочен глобален риск, следван от загуба на биоразнообразие, критична промяна в земните системи и недостиг на природни ресурси.
Глобалните температури миналата година надхвърлиха 1,5 градуса по Целзий, над прединдустриалната ера за първи път, доближавайки света до нарушаване на обещанието, дадено от правителствата съгласно Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
Глобалният риск се определя от проучването като състояние, което би повлияло отрицателно на значителна част от глобалния БВП, население или природни ресурси. Експертите са анкетирани през септември и октомври.
По-голямата част от анкетираните, 64%, очакват многополюсният, фрагментиран глобален ред да се запази.