Сряда, 15 Яну 2025
           
Коментари

Василев: В бюджетната комисия видяхме безотговорно поведение от ГЕРБ, БСП и ИТН

   


Василев припомни, че от ПП предложиха да се възстанови таксата върху транзита на газ, която ни дава приход от 3 млрд. лв. на година по съществуващите договори за транзит, пише БГНЕС.

Това, което видяхме в тази комисия, е доста безотговорно поведение от страна на ГЕРБ, на БСП, на „Има такъв народ“ (ИТН) и донякъде на „ДПС-Ново начало“, тъй като те за някои точки гласуваха, за други гласуваха „против“. 

Това заяви пред журналисти депутатът от ПГ на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и бивш финансов министър Асен Василев след заседанието на бюджетна комисия, в която бе приет на второ четене специалния закон за приходите и разходите през 2025 г., предаде репортер на БГНЕС. 

Василев припомни, че от ПП предложиха да се възстанови таксата върху транзита на газ, която ни дава приход от 3 млрд. лв. на година по съществуващите договори за транзит. „Това са средства, които се събират не от българския бизнес, не от българските данъкоплатци и със сигурност ще помогнат на Министерство на финансите с допълнителни приходи, с които да покрият допълнителните разходи, които стават по линия на така или иначе приетите закони за МВР и всички разходи по службите, плюс някои други допълнителни разходи“, каза той и подчерта, че недоумява защо това предложение на беше прието. 

По думите му всеки ден, в който не събираме такива приходи, струват на българските данъкоплатци пропуснати ползи от почти 10 млн. лв. на ден. 

„По договора с „Боташ“ имаме едни разходи от 1 млн. лв. на ден, които си ги правим, независимо какво се случва“, посочи Василев и определи като доста непремерено това, че не беше допуснато предложението за разглеждане в комисия. Той се надява депутатите да преосмислят това в зала. 

Василев коментира и това, че не бе прието предложението им да се гарантират всички тези програми, които се финансират от централния бюджет, че ще имат финансиране. Той изброи, че в момента няма гарантирано финансиране за Стратегията за развитие на научните изследвания, за програмите за спорт и изкуство във училищата, за транспорта на ученици в труднодостъпни райони, за инвитро процедурите, за Фонд „Култура“. 

„Това, че не беше прието да се продължат програмите от миналата година, докато парламентът приеме бюджета за тази година, поставя под риск всички тези програми“, допълни Василев. 

Учителските заплати, уточни той, остават на нивата от 31 декември 2024 г. до приемането на Закона за Бюджета за 2025 г.