Сряда, 15 Яну 2025
           
Политика

Комисията по правни въпроси гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор

   


На второ четене с 22 гласа комисията по правни въпроси в Народното събрание гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор, пише Факти.

Часове по-рано депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание отхвърлиха предложението със закон да се забрани на Висшия съдебен съвет (ВСС), чиито членове са с изтекъл мандат, да избират председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Парламентарната комисия обсъжда на второ четене трите проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) на "Възраждане", ПП-ДБ и ИТН, касаещи блокиране на процедурата за избор на нов главен прокурор с един единствен кандидат - Борислав Сарафов.

Предложените промени получиха 11 гласа "за", 3 гласа "против" и 9 "въздържал се" и така бяха отхвърлени от депутатите. Против бяха от ДПС-Ново начало, а ГЕРБ и БСП се въздържаха. Освен това народните представители от комисията отхвърли идеята в закона да се предвиди т. нар. двойно мнозинство или мнозинство в мнозинството при избора на председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) по идея на ПП-ДБ.

Депутатите записаха в съдебния закон (чл. 6), че "съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите за политическа неутралност". И отхвърлиха предложението да се забрани един и същи прокурор да участва в разглеждането на делото на различни инстанции.

Напомняме и какво предвиждат законопроектите за промени в Закона за съдебната власт на "Възраждане", ПП-ДБ и "Има такъв народ".

Законопроектът на "Възраждане" цели постигане на повече прозрачност в дейността на органите на съдебната власт, както и публичност на имотното състояние на магистратите и лицата, с които те се намират във фактическо съжителство на съпружески начала. Втората група изменения са вследствие на откритите процедури от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Основна цел на законопроекта на "Възраждане" е да увеличи гаранциите за прозрачност и обществена легитимност при избор на председател на Върховния касационен съд (ВКС), председател на ВАС и главния прокурор, като предвиди изрично правило, че ВСС в края на своя мандат или след неговото изтичане да не може да открива процедура за избор, съответно да предлага за назначаване на президента на Републиката кандидати за изброените три позиции.

Законопроектът на ПП-ДБ въвежда допълнителни гаранции за конкурентност, прозрачност и интегритет при избор на главен прокурор, председател на ВАС и председател на ВКС, както и се отстраняват някои несъвършенства на действащия ред за техния избор. Предлага се разширяване на инициативата за номинации на кандидати за главен прокурор, като се даде възможност на всички членове на Пленума на ВСС да предлагат кандидати, а не само членове на Прокурорската колегия. Със законопроекта се предвижда акт на ВСС да се въведат минимални изисквания за структурата на концепцията на кандидатите за главни прокурори, както и се предвижда задължително прилагане на справка за използвани специални разузнавателни средства, искания за трафични данни и висящи, прекратени и спрени досъдебни производства, по които кандидатите са в качеството на обвиняем или свидетел. Въвеждането на процедурата на двойното мнозинство при избора на председателите на ВКС и ВАС, което се състои в изискването решението на Пленума на ВСС да се приема с мнозинство не по-малко от 17 гласа и с мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите, е предложение на Венецианската комисия.

Със законопроекта се предлага въвеждане на допълнително мнозинство за провеждане на избора - мнозинство от членовете от професионалната квота (наред с първоначално изискуемо мнозинство от 13 членове). Предлага се процедурата по избор да бъде най-малко 6 месеца, а повторното предложение при отказ на президента да назначи избрания кандидат да може да бъде правено най-рано 2 месеца след отказа. Предвижда се и изслушване на кандидатите за главни прокурори от Народното събрание (НС), като парламентът не взема решение, свързано с оценка на кандидатите, а осигурява необходимото ниво на публичност и включване на други институции и представители на гражданското общество в процеса.

Въвеждат се и редица ограничения във връзка с изпълняващия функциите на главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС, като забрана за продължаване на изтекъл мандат чрез назначаване на временно изпълняващ функциите; забрана за временно изпълняващия функциите на главен прокурор да участва като кандидат поради явен конфликт на интереси, както и в случай на неуспешен избор, в първите 6 месеца след прекратяване на процедурата, кандидатът да няма право да бъде определян за временно изпълняващ функции. Предвижда се и прекратяване на откритите процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС към момента на обнародване на закона. Предлага се и отстраняване на несъответствията в заварените условия по отношение на временно изпълняващите функциите лица.

Законопроектът на "Има такъв народ" (ИТН) е насочен към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на компетентността му като самостоятелен конституционен орган и създаване на реални възможности за участие на прокурорите и следователи в административната дейност на съответните структури. Въвежда се правилото заместниците на главния прокурор да бъдат двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията на главния прокурор, като следва по действащата уредба да се запази института на директора на Националната следствена служба (НСлС). Предлага се и отпадането на правомощията на главния прокурор и неговите заместници, на които са възложени съответни правомощия, да могат писмено да отменят или изменят прокурорски актове.