Основният проблем на сърбите и Сърбия е, че многократно се надценяват и подценяват.
За да не се бори за последното място в Европа в конкуренция със Северна Македония, Албания и Босна и Херцеговина, Сърбия трябва да се замисли, за да може да продължи напред.
Това каза известният сръбски професор Миодраг Зец, който е учен от Философския факултет на Белградския университет, предаде БГНЕС. "Българските туристи идват в Сърбия, за да се забавляват, а тук скърбим за катастрофите, за смъртта на 15 души при падането на козирката на жп гарата в Нови Сад. Само преди дни от медиите научихме, че надлезът, който е в процес на изграждане между Пожаревац и Велико за високоскоростния път, се срутил край Градище – Голубац“, подчерта Зец.
„Българи, румънци и хървати са в ЕС, а в Сърбия говорят за далавери и харчат пари за нищо, строи се експо за фестивал на игрите, което ние не искаме. Ние отровихме собствения си народ, унижавайки образованието и унищожавайки средната класа. Говори се, че държавната ни хазна се пръска от пари, но всъщност това правителство дойде, когато държавният дълг беше 16 милиарда евро, а сега е 39 милиарда евро, докато темпът на икономически растеж беше по-висок в периода 2000-2012 г. в сравнение с този от 2012-2022 година”, подчерта Зец и добави: Сърбия е единствената страна, която е намалила пенсиите за средната класа и не възнамерява да изплати този дълг дори в „златния век“. Според него в Сърбия строят стадиони, а в образованието и здравеопазването както и по-голямата част от средната класа са със заплати под средната за страната.
„Моделът на икономическо развитие, с който правителството се гордее, показа анализът на професор Павле Петрович, бързо ще бъде изчерпан, защото се основава на субсидии, евтина работна ръка и по-изостанали и мръсни технологии. Най-зле е положението в институциите, избрахме модел на еднолично управление, а институциите тотално атрофираха. Сърбия трябва да се пренастрои и мисля, че този ден ще дойде скоро“, каза Зец пред Бета.
Според него без разделението на властите и независимостта на всяка една от тях няма проспериращо и демократично общество. Това общество не може да съществува и без свободни медии и честни избори.
Нарастващото недоволство настоява за тези цивилизационни ценности, каза още известният учен. „Основният проблем на сърбите и Сърбия е, че многократно се надценяват и подценяват обстоятелствата, в които работят. „Имаме грешна представа за себе си и лошо предвиждане на бъдещото развитие на света и затова търпим поражения, като се започне от падането на Берлинската стена, Рамбуйе, до Брюкселското споразумение, което започна да се оформя през 2012 г. Отказахме всичко, което ни беше предложено, за да приемем по-късно най-лошите решения. Просто се въртим в кръг“, подчерта Зец.
Той добави, че Сърбия се е върнала в Косово през 1912 г., за да започне да премахва присъствието си на тази територия през 2012 г., което сега е към своя край. „Сърбия има проблем със себе си и с другите, както вътрешен, така и външен, губи територии и население и непрекъснато произвежда илюзии“, каза Зец.
Той оцени, че докато страната не се освободи от илюзиите, тя не може да мисли сериозно в каква посока върви, а тази посока досега е била грешна. Избираме лидери, които ни отнемат правото да мислим, критикуваме, предлагаме, а като общество сме станали пасивни и ги следваме сляпо, каза Зец. Според него най-зле е положението в институциите и те вече са започнали да го признават.
„Ние отровихме собственото си образование. Когато обществото разрушава училището, то унищожава творческия потенциал. Друг голям проблем е демографският, гражданите масово се изселват и тези проблеми ще се отварят още по-драматично. Унищожаваме бъдещето и постоянно се връщаме в миналото. Най-голямата болест на обществото е едноличната власт, която е унищожила институциите и това е естествената среда за корупция“, подчерта философът.
Зец заяви, че по всичко личи, че гражданите сега нямат представа за размера на корупцията и че падането на козирката на жп гарата в Нови Сад е не само човешка трагедия, но и огромно невежество и глупост, и зад него стои голяма корупция.
„Всичко това ни довежда до прага на голям конфликт в самата Сърбия, който сега се вижда по улиците, и в същото време тези конфликти се опитват да бъдат умиротворени от правителството, което отваря външни конфликти със своите съседи, Европа и заравяне на по-малък проблем с по-голям. Надявам се студентският протест да е автентичен вик на млади хора, които са видели, че дяволът е дошъл“, каза още проф. Миодраг Зец. / БГНЕС