Работата на контролните институции става много по-широкообхватна и отговорна след приемането на България и Румъния в Шенген. Това заяви директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов пред БНР.
Той посочи, че проверките ще са много по-прецизни и ще бъдат както след селекция по анализ на риска, така и на случаен принцип.
Служители на "Гранична полиция" няма да бъдат съкращавани, категоричен бе Златанов.
Той посочи, че екипите на "Гранична полиция", Агенция "Митници" и Национална агенция за приходите вече са ситуирани на паркингите около автомагистрала "Струма" и по всички пътни артерии на места, където проверките няма да пречат на свободното движение.
Комфортът, който имахме досега - да проверяваме на гранични пунктове, колкото време ни е необходимо, го нямаме и ще трябва да работим по съвършено друга организация, обясни Златанов. Той обясни, че във въведената 30-километрова зона по всички пътища ще има множество гранични полицейски наряди, които ще извършват проверка на автомобили, камиони и микробуси. Това ще става на случаен принцип, тоест всеки гражданин може да бъде спрян за проверка, или при информация, че въпросното превозно средство или гражданин представлява потенциална опасност.
Златанов изтъкна, че граничните полицаи и служителите на другите контролни институции са едни от най-подготвените в Европа за противодействие на престъпността и че съкращаване на хора няма да има.
"Гарантирам за това нещо, че нашата гранична полиция е в най-добра кондиция и на най-високо ниво на работа в цяла Европа. Хората, които няма да работят на граничните пунктове, ще работят във вътрешността в тази 30-километрова зона, ще имаме един процент от щатни бройки, които ще бъдат пренасочени към външните ни граници, основно с Турция и Сърбия, но като цяло не планираме нарушаване на социалния статус на служителите", уточни той.
Няма да допуснем по никакъв начин мигрантски натиск през гръцко-българската граница, увери по-късно в Петрич Златанов.
"В понеделник направихме последно голямо съвещание до най-ниските изпълнителски нива. Всичките ни служители на българо-гръцката граница отлично знаят какво да правят. Предстои естествено напасване. През цялата година казваме, че годишният отчет показва, че имаме 70% снижаване на опитите за влизане и 46% по-малко влезли в страната. Тази година целите, които реалистично си поставяме, са да задържим тези числа, а не толкова да ги подобряваме", изтъкна той.